Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
320 kez okundu
Saraç servis şoförlerinin sorunlarını dile getirdi
Saraç servis şoförlerinin sorunlarını dile getirdi
Elazığ Şoförler Odası Başkan Adayı Halil Saraç, servis şoförü esnaflarının sorunlarını dile getirdi.
09 Kasım 2017 22:21

 Elazığ Şoförler Odası Başkan Adayı Halil Saraç, servis şoförü esnaflarının sorunlarını dile getirdi.

Saraç, yaptığı açıklamada, şoför esnafının problemlerinin her geçen gün artarak ciddi boyutlara ulaştığını ifade etti.

Bu sorunların artarak büyüdüğü kollardan birinin de öğrenci servisleri olduğunu belirten Saraç, özellikle Servis şoförü esnafına karşı son zamanlarda haksız uygulamalar yapıldığını kaydetti.

Türkiye’nin herhangi bir yerinde korsan taşımacılık yapan bir aracın yaptığı hata Türkiye’de bu işi layıkıyla yerine getirmeye çalışan yaklaşık 70 bin Servis Şoför esnafına mal edilmemesi gerektiğini ifade eden Saraç, şu ifadelere yer verdi: “Bir öğrenci servis aracının birçok ekstra giderleri var. Rehber öğretmen bulundurma zorunluluğu, araç takip sistemi, okul taşıtı projeleri, aracın 12 yaş sınırı ve Türkiye’de ki tüm servis esnafına yönelik yeni yönetmenlikler çıkartılıp dayatılması servis esnafını artık çileden çıkarmış ve evine ekmek götüremez duruma getirmiştir. Buda yetmiyormuş gibi Türkiye’nin herhangi bir yerinde korsan taşımacılık yapan bir aracın yaptığı hata Türkiye’de bu işi layıkıyla yerine getirmeye çalışan yaklaşık 70.000 Servis Şoför esnafına mal edilip, masa başında keyfi ve masraflı yönetmenlikler çıkartılarak bu esnaflarımızın giderleri artırılarak bu işi yapmayın denilmeye getiriliyor. Tabi ki sorunlarımız sadece bunlarla sınırlı değil. Servis Şoförü bir gün rahatsızlanıp yerine başka bir arkadaşını gönderse o araçta sigortalı olmadığı için SGK tarafından 10.000 TL (On Bin Türk Lirası) gibi büyük bir meblağ ceza ile karşı karşıya kalıyor. Burada şu denilmek isteniyor. Şoför esnafı hastalanamaz, işi olmaz veya bir yakınına bir şey olmaz. Yani servis şoförü babası dahi ölse bırakıp bir yere gidemez. Servis aracının okul tatili süresi yani 3 ay boyunca kapıda yatması ve giderlerinin 12 ay üzerinden olması servis şoförü esnafımızı maddi olarak çok ciddi anlamda sıkıntıya sokmaktadır. 9 ay evine bir parça ekmek götürmek için canla başla yağmurda, karda soğukta çamurda mücadele eden amaçları geleceğimizin teminatı çocuklarımızın daha rahat okuya bilmesi için bunlara hizmet eden bu esnaflarımıza özellikle ulusal medyada linç kampanyası başlatılmış ve esnaflarımız toplum nezdinde hor gösterilerek sektör imajını sarsmak istenmektedir. Unutulmamalıdır ki, servis şoförü esnaflarımız olmazsa çocuklarımız okullarına sağlıklı bir şekilde gidemezler. Bizler burada yetkililerden;  Piyasada çalışan korsan araçların tespit edilerek gereğinin yapılması, Araçlarda 12 yaş zorunluluğunun 15 veya 17 yaş sınırına çıkarılması,  SGK’ nın 3 ay boyunca kapıda yatan bu esnaflarımıza rehber personel ve kaptanın sigortası konusunda kolaylık sağlaması, Yeni çıkan yönetmenliklerde, yönetmenlik hazırlanırken bu işin emekçileri olan servis esnaflarımızdan da görüş alınılmasını istiyoruz. Umuyoruz ki hep birlikte el ele vererek sadece öğrenci servisi işletmecilerimizi değil, tüm şoför esnafımızın sıkıntılarını birlik ve beraberlik içerisinde çözüme kavuşturacağız. Oluşturacağımız güç birliği ile sorunları çözüme kavuşturup, şoför esnafımızın yüzünü gülümseterek direksiyon başına geçmesini sağlamak adına her türlü girişimi yapmaya devam edeceğiz. Bu kapsamda dua ve desteklerinizi bekler, işlerinizde kazasız belasız hayırlı kazançlar dilerim.”

BU HABERİ PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
BALIKESİR-ELAZIĞ
70 kez görüntülendi
ELAZIĞ-DENİZLİ
117 kez görüntülendi
A.GÜCÜ-ELAZIĞ
219 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ESKİŞEHİR
379 kez görüntülendi
M.ANALİZ 23 ŞUBAT
22 kez izlendi
TELEFİNAL DENİZLİ
154 kez izlendi
ELAZIĞ-DENİZLİ
200 kez izlendi
M.ANALİZ K.YAKA
389 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR