Gönülden Dile programının bu hafta ki konuğu Naci Onur; ‘’Bakü ve Kerkük arasında ki ortak nokta Harput ve Elazığ’dır.’’ Dedi.

Kanal23 ekranlarında her pazar 11.00 saatlerinde yayınlanan ‘ Gönülden Dile’ programında bu hafta Azerbaycanlı Şair Elmas Yıldırım konuşuldu.

Programın yayınlandığı saatlerde Ermenistan tarafından Azerbaycan’a yapılan hain saldırı haberi tüm Türkiye’de şiddetle kınanırken, program konuğu Naci Onur’un Azerbaycan ve Türkiye arasındaki ilişkilerde Elazığ’ın önemi anlatıldı.

Programda konuşulan konunun detayları ise bir kez daha Türkiye ve Azerbaycan’ın neden tek bir millet olarak anıldığını kanıtlar nitelikteydi.

 

 

HARPUT’TA ŞAİR ELMAS YILDIRIM

Şair Elmas Yıldırım 1907 Bakü’de doğdu. İlköğrenimini İranlıların Bakü’de açtığı İttihad Okulunda Farsça olarak yaptı. 12. Bakü Lisesi (1925) mezun oldu. Bakü Şark Edebiyatı Fakültesindeki öğrenimini sürdürmesine tüccar çocuğu olduğu gerekçesiyle izin verilmedi. İstanbul’da çıkan Hayat dergisinde bir şiirinin yayımlanması nedeniyle, üyesi olduğu Azerbaycan Proleter Yazıcılar Cemiyeti üyeliğinden çıkarılarak Dağıstan’a ve Türkistan’a sürüldü. Bu sürgünde Türk dünyasını yakından tanıma imkanı buldu. Hayatının tehlikede olduğunu anlayınca 1933’te İran’a kaçmaya karar verdi, ancak yakalanıp hapse atıldı. Türkiye’ye sığınarak Elazığ’a geldi.

 

NEDEN ELAZIĞ’I TERCİH ETTİ?

Özgürlüğü uğruna büyük baskılardan yanında çocuğu ve eşi ile birlikte bir kervan ile yola çıkan Elmas Yıldırım Azerbaycan’dan önce Van’a daha sonra ise Elazığ’a geldi.

Naci Onur, Yıldırım’ın Elazığ’ı tercih etmesini; İlin işgal ve düşman görmediğini, kültür açısından şairlerinin ve edebi mahsulünün bol olmasına bağladı.

 

AZERBAYCAN VE TÜRKİYE ARASINDA GÜÇLÜ BİR BAĞ

Elmas Yıldırım Azerbaycan ve Türkiye arasında güçlü bir bağdır. Yıllarca işgallere, savaşlara maruz kalan Azerbaycan böyle güçlü isimlerini ve vatandaşlarını bu olumsuzluklar yüzünden göç vermek zorunda kaldı.

Şair Elmas Yıldırım Elazığ’da kaldığı süre boyunca Büyük Hazar’dan küçük Hazar’a denilen yere gidip sıla hasreti ile hem ağladı hem de Dünyaya ününü yaydığı şiirlerini burada yazdı.