Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yazıkonak’ta Anma ve Anahtar Teslim Törenine katıldı.

Canlı Yayını İzlemek İçin Tıklayınız.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan düzenlenecek olan anma programı ve anahtar teslim töreni için Yazıkonak’a geldi.Cumhurbaşkanı Erdoğan'a; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum eşlik etti.

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Açıklamalarından Satır Başları;

Burada gözyaşı vardı burada binalarımız depremle birlikte yıkılmıştı. Hemen buradaydık ve geldiğimizde her tarafın yerle yeksan olduğunu gördük. Sağ olsun bakan arkadaşlarımız gece gündüz demediler ve burada kurumlarımızla beraber bir taraftan depremle binaların altında kalan vatandaşlarımızı kurtarmaya gayret ettiler.

Sizler ağlıyordunuz acaba benim yavrum çıkacak mı diye bekliyordunuz. Nitekim şuan içinizde acaba Cumhurbaşkanımız annesini babasını kaybetmiş bize de uğrar mı diye bekleyenlerde var. Ne dedik dedik ki evelallah biz bunların çok daha iyisini yapacağız. Ama giden can geri gelmez fakat sizler öyle bir imani tavır ortaya koydunuz ki bize koyduğunuz o tavırla güç verdiniz.

Arkadaşlarımız gerek İçişleri Bakanım Süleyman Soylu bey gerek Çevre ve Şehircilik Bakanım Murat Kurum bey gerek şuanda başkan yardımcım olarak görev yapan Fuat bey, Valimiz, Belediye Başkanımız tüm milletvekillerimiz, çalıştılar, koşturdular ve şimdi şurayı gördüğüm zaman Allahıma hamd ediyorum. Gakkoşlarımıza yakışır bir yapı. Şimdi şu binalar gelirken balkonda selamlayanlara sordum kaç oda dedim 3+1 dediler ve dua ediyoruz hamd olsun bütün mesele okullarıyla camileriyle şurada oturdukları daireleriyle onlara mutlu bir imkan hazırlamak bizim görevimiz değil mi ? görevimiz.

Devlet yük değildir. Devlet yük alır yük... Devlet vatandaşının mutluluğuyla mutlu olur. Onun için geçmişte ne demişler devlete, 'devlet baba' demişler. Ve şimdi bizler de Cumhur İttifakı olarak hamdolsun, bu anlayışla bu millete efendi olmaya değil, hizmetkâr olmaya geldik ve bu yola devam ediyoruz. Kardeşlerim, biz sizin hizmetçiniziz. Biz Elazığ'a şehir hastanesi yaptık mı? Eğer bu hastaneler olmasaydı o geceyi nasıl atlatırdık? Bununla birlikte bütün operasyonlar her şey çok süratli oldu, seri oldu. Okullarımızda her şeyimizle hizmetinizdeyiz. Bundan sonra daha yapacağımız çok işimiz var, biliyorum. Şu anda inşallah bundan sonraki etaba Murat Bey ne zaman geleceğiz? Şimdi bakanım diyor ki, '6 ay içinde geri kalanları bitireceğiz'. Ve böylece gakkoşlar 'bizimki bitmedi' demeyecek, hepsi bitmiş olacak. Kardeşlerim benim sizden bir isteğim var. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız.

Onun için bizim Rabiamız var. Ne diyoruz? Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Bu yola böyle yürüyeceğiz. Ayrılık yok. Gayrılık yok. Makam, mevki için değil birbirimizi Allah için seveceğiz. Bu kadar yeter mi? Yeter. Şimdi buradan, burada yalnız ekran yok nasıl izleyecekler? Şimdi üç yere bağlanacağız ya! Şimdi üç ayrı noktaya bağlanacağız, içeride tabii ekranlar var, sesi vereceğiz dışarıya ama görüntü olmayacak. Keşke o da olsaydı. 2 tane ekran da buraya koysaydınız, bak şimdi bu sıkıntı olmazdı. Fakat şu anda iç içe duruyorsunuz, ben de gelirken size keyif çayı da getirmiştim. Rizeliyim ya. Dolayısıyla bu keyif çaylarını sizlere arkadaşlarım buradan dağıtacaklar.