Elazığ 5 sektörde 14 adet proje için yaklaşık 16 milyon TL yatırım bütçesine sahip.

Türkiye’nin kırsalını kalkındırıp Milli Kalkınma Hamlesinin sağlam temellerde devam etmesine güç veren Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), yatırımcılarına müjdeli haberleri vermeye devam ediyor.

Müjdeli haberi Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, IPARD-II 9. Başvuru Çağrı 1. Grup sonuçlarının belli olduğunu belirterek, bu kapsamda destek almaya hak kazanan projeleri duyurdu.

IPARD programını uygulayan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK), 16 farklı alt sektörde 42 ilde yapılacak yatırımlara hibe desteği sağlayarak yatırımcıların hayallerini gerçekleştirmeye devam ettiğini vurgulayan Bakan Pakdemirli şöyle devam etti; "AB standartlarında üretim-işleme tesislerinin kurulmasına ve modernizasyonuna yönelik desteklerimiz devam etmektedir. Bu bağlamda TKDK'nın uyguladığı IPARD II Programı çerçevesinde 11 Mayıs 2020 tarihinde yayımlanan 9. Başvuru Çağrı İlanı kapsamında uygun bulunan projelerin 1. grup sonuçları belli oldu. Bu yatırımların en kısa sürede hayata geçirilmesini hedefliyoruz. Yatırımcılarımıza hayırlı olsun" değerlendirmesinde bulundu.

 

 

‘’14 Projemiz Yaklaşık 16 Milyon TL Yatırım Bütçesine Sahip’’

IPARD II 9. Çağrı kapsamında sözleşmeye hak kazanan 1 grup yatırımlar hakkında konuşan TKDK Elazığ İl Koordinatörü İ. Sertaç Yılmaz şunları ifade etti; “ Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumumuzun, Türkiye’nin 42 iline verdiği desteklerle bu illerimizin ekonomisine güç katıyor. Bu desteklerden en fazla nasiplenen illerin başında da Elazığ’ımız yer alıyor. Sayın Bakanımızın en son açıkladığı müjdeli açıklamaların içerisinde Elazığ’ımız da yaklaşık 16 milyon yatırım haberini aldı. 9. Çağrı kapsamında almış olduğumuz projelerden 5 sektörde 14 adet projemiz 1. Grupta sözleşme imzalayacak projeler arasında yer alıyor. Bu 14 projemiz yaklaşık 16 milyon TL yatırım bütçesine sahip olup, yatırımların bir an önce hayata geçirilmesi için gerekli çalışmalarımızı sürdürüyoruz. 9 adet GES projesi, 2 adet bitkisel üretim, 1 adet Kırsal turizm, 1 adet su ürünleri yetiştiriciliği ve 1 adet katma değerli ürünler olmak üzere sunulan 14 projemize yatırım sonunda verilecek destek miktarı ise yaklaşık 9 milyon TL olacaktır. Aynı çağrı kapsamında sunulan projelerden 82 tanesinin incelemesi devam etmektedir. İnşallah en kısa sürede kalan projelerimiz ile de yatırım sözleşmesi imzalayacağız.