• Dolar
  6.7788
 • Euro
  7.6688
 • G. Altın
  366.57
 • T. Altın
  2491.3

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi ve İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından 'Doğu Anadolu Serabral Palsi' sempozyumu düzenlendi.

Bir otelin konferans salonunda düzenlenen sempozyum, 2 oturum şeklinde gerçekleşti. Sempozyumda, alanında uzman doktorlar tarafından hastalık hakkında sunumlar ve bilgilendirmeler yapıldı.

Dr. Murat Gönen, “Serebral Palsi'nin bir çocuk hastalığıdır. Bazı ülkelerde bu hastalık yetişkinlerde çocuklardan daha fazla görülmektedir. Bu hastalık 1861 yılında yılın da ortaya çıkmıştır. Zaman içerisinde bu hastalık ile ilgili daha fazla çalışma olmuştur. Beynin gelişimi sırasında depresiflerden dolayı ortaya çıkan ilerleyici olmayan bir beyin bozukluğudur" ifadelerini kullandı.

Fırat Üniversitesi Fiziksel Tıb Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Başkanı Prof.Dr Arzu Kaya “bu sempozyumun amacı Serebral Palsi hastalarına farkındalık oluşturmak ve hastalıkla ilgili yeni tedavileri bulmaktır” şeklinde konuştu.

SEREBRAL PALSİ NEDİR ?

Kas iskelet sistemi hastalığı olarak tanımlanan serebral palsi (beyin felci), dünyada 17 milyonun üzerinde kişinin mücadele nedeni. Serebral palsi, hamilelikte, doğum esnasında veya yenidoğan döneminde beyinde bir hasara bağlı olarak ortaya çıkıyor. Ancak birçok durumda kesin neden bilinemiyor.

Beyinde herhangi bir nedenle ortaya çıkan hasar çocukların kas ve vücut hareketlerinin etkilenmesine neden oluyor. Bununla birlikte konuşma, görme ve işitme gibi farklı sağlık sorunları da gelişebildiği için çocuklarda öğrenme güçlükleri de yaşanabiliyor.

Haber:Dilber Devrim