Elazığ'da yaşayan ve kitap satış mağazaları olan Hanifi Batı'nın filmlere konu olacak hayat hikâyesi dikkat çekti.

Elazığ'ın tanınmış iş insanlarından Hanifi Batı'nın çocukken zorlu geçen hayatı, çöpten bulduğu bir kitapla değişti. 2,5 yaşında annesini kaybeden, çobanlık yapan hasta babası tarafından büyütülen Hanifi Batı, çöpten bulduğu kitaptan etkilenerek okumaya merak saldı.

İlkokul mezunu olan Batı, o günden sonra bulduğu her kitabı, gazeteyi okumaya başladı.  Okumaya olan ilgisi ve sevgisi, O'nu 40 yıl sonra Elazığ'da ve ülke genelinde tanınmış bir kitapçı yaptı.

 

 

 

20 METREKARE BİR DÜKKANDA KİTAP SATMAYA BAŞLADI

Evlendikten sonra inşaatlarda, bağ ve bahçelerde çalışarak hayatını sürdüren Hanifi Batı, 32 yaşında kitap dükkanı açmaya karar verdi. O günkü şartlarda maddi imkanı yetersiz olan Hanifi Batı, abisine ait olan tarlayı satarak Elazığ şehir merkezinde 20 metrekare bir dükkanda kitap satmaya başladı.

Kitapseverlerin ilgisiyle tanışan Hanifi Batı, kısa sürede işini büyüttü. Günümüzde modern ve büyük 5 şubeyle hizmetlerine devam ededen Batı, kitap alamayanlara ücretsiz ve iadeli kitap veriyor, herkesin kitap okuması için uygun fiyatlı ve taksitli kitap satışı imkanı da sağlıyor.