• Dolar
  7.7715
 • Euro
  9.4473
 • G. Altın
  458.73
 • T. Altın
  3125.2

Elazığ’da kamu kurum ve kuruluşlarında HES kodu zorunluluğu getirildi.

Elazığ Valiliği Kovid-19 salgını ile mücadele kapsamında Sağlık Bakanlığı tarafından daha önce bazı illerde başlatılan uygulamayı Elazığ’da da hayata geçirdi.

Valilik, kamu kurum ve kuruluşlarında HES kodu uygulamasının zorunlu hale getirildiğini açıkladı. Bundan böyle HES kodu olmayan vatandaşlar kurumlara giriş yapamayacak.

 

 

HES Kodu ne işe yarar?

HES yurtiçinde seyahat edecek yada yurtdışında seyahat planlaması yapacak olan bireylerin PlayStore veya AppStore aracılığıyla Hayat Eve Sığar uygulamasını indirmeleri sonucu elde edebilecekleri koda denir. Adliye ve Cezaevi gibi resmi kurumlara girişlerde zorunlu olarak alınması gereken koda denir.

 

 

HAYAT EVE SIĞAR UYGULAMASI İLE HES KODU ALMA

Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden 'HES Kodu İşlemleri' bölümüne girilir 'HES Kodu Oluştur' butonuna tıklanır. KOD kullanım süresi seçilir ve KOD oluşturulur.

 

E-DEVLET UYGULAMASI ÜZERİNDEN HES KODU ALMA

HES kodunu e-Devlet sistemi üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/saglik-bakanligi-hes-kodu-uretme-ve-listeleme adresinden alabilirsiniz.

 

 

SMS İLE HES KODU ALMA

HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi yazılır ve 2023'e SMS olarak atılır.