24 Ocak’ta ilimizde meydana gelen depremin ardından yürütülen hasar tespit çalışmaları sonrasında tamamlanan hak sahipliği sürecine ilişkin sonuçların, planlanandan yaklaşık 2 ay daha önce önümüzdeki hafta ilan edilmesi bekleniyor.

İlimizde yaşanan deprem sonrası, depremzedelerin başvurdukları hak sahipliği sonuçlarının önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor.

24 Ocak’ta merkez üssü Elazığ Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki deprem sonucunda ilimizin yapı stoku önemli derecede hasar görürken, hasar tespit çalışmaları sonrasında başlatılan hak sahipliği süreci, hatırlanacağı üzere 13 Ağustos tarihinde sona ermişti.

13 Ağustos’tan bu yana hafta sonları da dâhil olmak üzere gece 24.00’de kadar hummalı bir çalışma yürüten Elazığ AFAD Başkanlığı, toplamda 150 günlük bir süreci bulunan hak sahipliği başvurularını, planlanandan yaklaşık 2 ay daha erken bir şekilde açıklamaya hazırlanıyor.

 

 

Alınan bilgilere göre toplamda 26 Bin’e yakın hak sahipliği başvurusunu, ince eleyip sık dokuyarak detaylı bir şekilde inceleyen Elazığ AFAD Başkanlığı, bu süreçte; Mükerrer başvurular, başvuruda bulunan vatandaşların daha önce herhangi bir afet yardımı alıp-almadığı, yanıltıcı beyanda bulunup-bulunmadığı, kendisi veya eşinin üzerine kayıtlı ikinci bir evi olup olmadığı gibi birçok kriteri kontrol ederek, vatandaşın hak sahibi olup-olamayacağına karar veriyor.

 

 

Edinilen bilgilere göre, 26 bin başvurunun önemli bir bölümünün incelendiği ve kalan az sayıdaki başvurunun kontrol işlemlerinin ise hızlı bir şekilde devam ettiği aktarılırken, muhtemelen önümüzdeki hafta içerisinde hak sahipliği başvuru sonuçlarının açıklanması bekleniyor.

Öte yandan evleri kentsel dönüşüm alanları dışında kalan afetzedelere, hak sahipliği başvurularının açıklanmasının ardından Ekim Ayı başından itibaren tamamlanma aşamasına gelen başta Bizmişen olmak üzere kent genelinde belirlenen diğer rezerv alanlarda ev teslimatlarının yapılmaya başlanacağı öğrenildi.