• Dolar
  7.1489
 • Euro
  8.4814
 • G. Altın
  475.25
 • T. Altın
  3304.9

Elazığ’da bugün öğleden sonra Baskil yolu Anguzu Köyü mevkiinde başlayan yangın rüzgarın etkisiyle hankendiye kadar büyüdü. Yangın sonucu, arazide büyük bir alan zarar görürken, yerleşim yerlerine yangının sıçraması, itfaiye ekiplerinin zamanında müdahalesiyle önlendi.

 

Konuyla İlgili Kanal23’e açıklamalarda bulunan Elazığ Belediyesi İtfaiye Müdürü İbrahim Halil Başgün:

 “Saat:14.50’de bizlere gelen ihbar üzerine ekiplerimiz hemen ivedi hareket ederek yangın yerine çok kısa sürede ulaştılar. Yangın Baskil yolundan başlayarak Anguzu köyü civarına kadar rüzgarın da etkisiyle büyümüş durumdaydı. Alevlerin çıktığı yer dağlık alan olduğu için, Orman İşletme Müdürlüğünden ve İl Özel İdaresinden destek istedik. Biz 20 personel 5 arasözle Orman İşletme Müdürlüğü ve İl Özel İdaresine ait kepçeler ve dozerlerle yangına müdahale ettik. Rüzgarın etkisiyle yangının büyümemesi için gerekli tedbirleri alarak, özellikle oraya en yakın yerleşim yeri olan hankendi villaları dediğimiz bölgeye yangının sıçramaması için yangını uzun uğraşlar sonucu kontrol altına aldık.

Şuanda da tedbir amaçlı bizden bir ekip, Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı ekipler ve İl Özel İdaresine ait kepçeler soğutma çalışmaları yapılırken tedbiren orada bekletiyoruz.

Bugün gün içinde bizler Elazığ Belediyesi İtfaiye ekipleri olarak 34 yangına müdahale ettik. Bu kapsamda buradan vatandaşlarımızın bu konuda biraz daha duyarlı olmalarını istirham ediyorum.

Hava sıcaklarının yüksel olmasıyla birlikte, pikniğe giden vatandaşlarımızın yaktıkları ateşlerini tam söndürmelerini, piknik yerlerinde ve yoldan geçerken cam şişe, teneke kutu, ve sigara izmaritlerini rastgele atmamalarını rica ediyorum. Bunlar yangını tetikleyecek en önemli unsurlardır. Vatandaşlarımızın bu konuda biraz daha duyarlı olmalarını istiyoruz.”  Diye konuştu.