Milli Savunma Bakanlığı’ndan, 11 askerimizin şehit olduğu helikopter kazasıyla ilgili yeni bir açıklama geldi.

Açıklamada, enkaz bölgesinde herhangi bir patlama ve yanma emaresine rastlanmadığı, kaza kırım olayının bölgedeki hava koşullarının ani değişimi sonucunda ortaya çıkan olumsuz hava şartları nedeniyle meydana geldiği belirtildi.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından, Bitlis'in Tatvan ilçesinde düşen ve 8’inci Kolordu Komutanımız Korgeneral Osman Erbaş ile birlikte 10 askerimizin şehit olduğu helikopter kazasıyla ilgili açıklama yapıldı.

Cougar (KUGIR) tipi helikopterin kaza kırıma uğramasının ardından yapılan ilk incelemede, enkaz bölgesinde herhangi bir patlama ve yanma emaresine rastlanmadığı, olayının bölgedeki hava koşullarının ani değişimi sonucunda ortaya çıkan olumsuz hava şartları nedeniyle meydana geldiği değerlendirildi. Ayrıca nihai sonucun, devam eden teknik incelemenin ardından verileceği de kaydedildi.

Açıklamada; “Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza ait Cougar (KUGIR )tipi helikopterin Bitlis'in Tatvan ilçesinde kaza kırıma uğramasının ardından yapılan ilk incelemelerde; Enkaz bölgesinde herhangi bir patlama ve yanma emaresine rastlanmamış, Helikopterin Bingöl'den hareketinden önce Tatvan bölgesinde faaliyetini olumsuz etkileyecek bir hava durumunun olmadığına dair meteorolojik bilgi teyit edilmiştir. Söz konusu ilk bilgiler ışığında, kaza kırım olayının bölgedeki hava koşullarının ani değişimi sonucunda ortaya çıkan olumsuz hava şartları nedeniyle meydana geldiği değerlendirilmektedir. Görevlendirilen Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kaza Kırım ekibi bölgeye intikal etmiştir. Nihai sonuç, kaza kırım ekibinin yapacağı detaylı teknik inceleme sonucu belirlenecektir.”denildi.