Tarım sektörü ile ilgili yaşanan sorunların ve taleplerin yerinde değerlendirilmesi ve çözüme ulaştırılması amacıyla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce "Elazığ Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısı düzenlendi.

Tarım sektörü ile ilgili yaşanan sorunların ve taleplerin yerinde değerlendirilmesi ve çözüme ulaştırılması amacıyla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce "Elazığ Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısı düzenlendi.

   Toplantıya; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Hadi TUNÇ, Ak Parti Millet Vekili Metin BULUT,  Elazığ Belediye Başkanı Mücahit YANILMAZ, İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Turan KARAHAN, Kamu Kurum ve Kuruluş  Müdürleri, STK Temsilcileri ve üreticiler katıldı.

    Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Müdürü Turan KARAHAN; "Elazığ ili, hayvancılığı, coğrafi işaret almış öküzgözü ve  boğazkere üzümü, baskil kayısısı, ağın leblebisi, gezin fasulyesi ile tarımın başkenti diyebileceğimiz ve özellikle Doğu Anadolu Bölgesinin lokomotifi olan bir il. Tarım Sektörü Ortak Akıl Toplantısının ilimizde düzenlenmiş olmasının mutluğunu yaşıyoruz. Toplantı ile üreticilerimiz soru ve sorunlarını Bakanlığımızın en üst yetkilisine aktarabileceklerdir. Toplantının başta üreticilerimiz olmak üzere, ilimiz tarım ve hayvancılığına, ülke ekonomisine hayır ve bereket getirmesini diliyorum" dedi.

    Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarı Mehmet Hadi TUNÇ ise, "2002 yılında 1,8 milyar lira olan tarımda destek miktarımızı 8 kat artırarak 2018'de 14, 5 milyar liraya çıkardık. 2018 yılında çiftçilerimizin kullandığı mazotun yarısını ödemeye başladık. Bu kapsamda 1,8 milyar lira destek ödemesi yaptık. 2003-2017 döneminde Türkiye tarımda yıllık 2,6 büyüme sağladı. Türkiye tarımsal hasılada Avrupa'da birinci sıraya yükseldi. 2005 yılından beri de Avrupa'da birinci sıramızı korumaya devam ediyoruz. Dünyanın yedinci büyük tarım ülkesiyiz." dedi.

   Mehmet Hadi TUNÇ, 24 Haziran sonrası Türkiye'de tarım sektöründe çok önemli gelişmelerin yaşanacağını söyleyerek;  Kendi gıdasını üretemeyen milletlerin tam bağımsız olamadıklarını, Bakanlık olarak gıda, tarım ve hayvancılıkta rekabetçi, milli ve küresel çözümler üreten güçlü bir Türkiye hedeflediklerini vurguladı. TUNÇ, yeni projeler üreterek çiftçilerin önünde engel teşkil edebilecek hususları ortadan kaldırmaya gayret ettiklerini dile getirdi. 

    Elazığ Belediye Başkanı Mücahit YANILMAZ da son dönemde yapılan yatırımlar ve yerel yönetimlerin hizmetlerine değinerek; "Hedefimiz 2023 yılında Elazığ'ı yaşanabilir şehirler arasında ilk 10 il arasına katabilmektir" dedi.