• Dolar
  5.8889
 • Euro
  6.5321
 • G. Altın
  282.01
 • T. Altın
  1901.8

Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencileri geliştirdikleri yapay zeka temelli katı atık ayrıştırma makinesi ile, Teknofest’te Çevre ve Enerji kategorisinde birinci oldular.

 

Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencileri geliştirmiş oldukları yapay zeka temelli katı atık ayrıştırma makinesi ile Teknofest’te Çevre ve Enerji kategorisinde yarışıyorlardı. Öğrencilerin geliştirdikleri proje ile ayrıştırma makinesini kullananlar projenin mobil uygulaması ile puan kazanıyor ve kazanılan puanlar ulaşım, SMS, GB gibi alanlarda kullanılabiliyor. Fırat Üniversitesi öğrencilerinin çevreci projesi, birinci seçilerek büyük bir gurur yaşattı.

 

 

Dün Kanal 23 mikrofonlarına proje hakkında detayları aktaran öğrencilerden Engin Ülgen,

“Sıfır atık projesi, tüm özel ve kamu kuruluşlarında uygulanmaya başladı ve ayrı ayrı çöp kutuları konulmaya başlandı. Bizler de bu kutulara atılan çöplerin ayrıştırmasının yanlış olduğunu fark ettik. Bunu daha iyi bir hale getirmek için, girişi tek yerden, el değmeden yapay zeka teknolojisini kullanarak ayrıştırma işlemi yaptık. Bu şekilde de bir mobil uygulama geliştirdik. Bu mobil uygulama sayesinde attığımız atıkların maddi değerine göre size puanlar veriliyor. Siz bu puanlardan dakika, SMS, GB, sosyal etkinlikler, otobüs kart dolumu ve yardım kuruluşlarına bağış yapabiliyorsunuz” diye konuşmuştu.

Haber: Neriman Akbaş