• Dolar
  7.4126
 • Euro
  9.0363
 • G. Altın
  441.83
 • T. Altın
  2975.2

Elazığ’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri gece boyuna devam etti.

Kanal 23, gece boyunca etkinlikleri 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda canlı yayınla ekranlara taşıdı. Kanal 23’ün canlı yayın programına konuk olarak açıklamalarda bulunan Vali Erkaya Yırık, “15 Temmuz bu milletin şahlanışıdır” diyerek,

“O gece FETÖ, paralel devlet yapılanması vasıtasıyla bu milletin hassasiyetlerini kullanarak maalesef hainlikle karşımıza çıktı. Milli birlik ve beraberliğimiz sayesinde Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla, 251 şehidimizle -ki o şehitlerden 9’u Elazığlı hemşehrilerimizdi- bertaraf ettik. Eğer başarılı olsalardı belki milyonlarca şehidimiz olacaktı. Allah’ın yardımı bize yetişti. Milletimizin fedakarlığı, vatanı için canını feda edişi, tankların önüne geçişi ile Elhamdülillah uçurumdan döndük. İnşallah bir daha aynı şeyleri yaşamayız” diye konuştu.

 

“ELAZIĞ COĞRAFYASIYLA SICAK, İNSANLARIYLA SICAK”

“Elazığ’a alışabildiniz mi?” sorusunu yanıtlayan Vali Yırık,

“Coğrafyasıyla sıcak, insanıyla sıcak, vatanperver, devletini seven, milletini seven bir halka sahip Elazığ. Ben de 26 yıllık bir kamu yöneticisiyim. Burası da geldiğim on birinci yer. Ben tabii ki Elazığ’a alıştım. İnşallah onlar da bana alışmıştır” dedi.  

 

 

“DEVLETİMİZ ELAZIĞ’A MÜTHİŞ BİR ALAKA GÖSTERMİŞTİR”

Elazığ’da deprem sonrası yürütülen çalışmalara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Vali Yırık,

“Elazığ 24 Ocak’ta bir deprem felaketi yaşadı. Depremzedelerimiz var, enkazlarımız var, bekleyen işlerimiz var, vatandaşlarımızın gereksinimleri var. Bunların giderilmesi lazım. Devam eden süreçte, yatırımlarımız var, kamu yatırımlarımız var. Bu deprem dolayısıyla devletimiz, gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gerek İçişleri Bakanlığı ve de gerek diğer Bakanlıklar vasıtasıyla müthiş bir alaka göstermiştir. Ben göreve geldiğim gün Çevre ve Şehircilik Bakanımız ve Çevre ve Şehircilik Eski Bakanımız aynı gün ilimizi ziyaret ettiler ve burada yapımı devam eden TOKİ konutları, kentsel dönüşüm projeleri, konteyner kentte kalan vatandaşlarımızın ihtiyaçları noktasında incelemelerde bulundular. Ben de onlara refakat ettim. Gerçekten devletimiz şefkat ve merhamet şemsiyesini eksik etmiyor Elazığ’ın üstünden. Bunun devamı sayesinde de vatandaşlarımız inşallah depremin ardından gelen yıkıcı etkiyi hissetmeyecek” ifadelerini kullandı.

 

“ENKAZLAR BU HAFTA KALDIRILACAK”

Depremzedeler için yıl sonuna kadar teslim edilmesi gereken TOKİ konutlarının yapım aşamasıyla ilgili açıklamalarda bulunan Vali Yırık, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Toplu Konut İdaresi’nin yoğun bir şekilde çalıştığını belirterek,

“Bakanlık ve TOKİ, binaları yetiştirmeye çalışıyorlar. İnşallah yetişecek. Bu hafta yaptığımız ihaleyle birlikte enkazlar hızlı bir şekilde kaldırılıyor. Bu haftaya kadar yaşanan sorunları da aştık. İnşallah enkazlarımız kaldırılacak, vatandaşlarımız da bu yıkık ev görüntüsünden kurtulacaklar. Gerek merkezde gerekse köylerde hızlı bir şekilde bunu yapıyoruz” dedi.

 

 

“BUNDAN SONRA ÖNÜMÜZ AÇIK, HIZLI İLERLİYORUZ”

Yıkılacak evlerin boşaltılmasıyla birlikte bu binalarda uyuşturucu ticareti yapılması gibi tehlikelerin çoğaldığı iddiaları geçtiğimiz haftalarda vatandaşlar tarafından dile getirilmişti. Vali Yırık konuyla ilgili sözlerinde,

“Yıkımla birlikte özellikle kötü dezavantajlara konu olabilecek bu türden binaları bir an evvel yıkıyoruz. Rızaiye Mahalle’sinde çatı yangının çıktığı binayı da hızlı bir şekilde yıkıyoruz. Bu depremle birlikte bir takım sorunlar geliştiği için biraz da anlayışla karşılamak lazım gidişatı ama bundan sonra önümüz açık, hızlı ilerliyoruz. Allah’ın izniyle, vatandaşlarımızın da katkısıyla bunun üstesinden geleceğiz” şeklinde konuştu.  

Kanal 23 televizyonumuzu, yaptığı canlı yayın programları ve çalışmalarından ötürü tebrik eden Vali Yırık, “Sizlere iyi yayınlar diliyorum.  Maşallah nerede bir güzel hadise varsa, sizler de oradasınız, Kutluyorum” dedi.