• Dolar
  6.7673
 • Euro
  7.3732
 • G. Altın
  359.8
 • T. Altın
  2155.8

FETÖ'nün 251 kişiyi şehit ederek hain emellerini gerçekleştirmek istediği darbe girişiminde, yaşananların üzerinden 3 yıl geçti.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 3 yıl önce 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında sokağa çıkan halk büyük bir kahramanlık örneği sergiledi.

Darbe girişiminin en yoğun yaşandığı illerden İstanbul'daki birçok önemli nokta vatandaşların tepkisi sayesinde işgalden kurtarıldı.

İstanbul'da stratejik bölgeleri hedef alan darbeciler, önce şehrin iki yakasını bağlayan Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerini saat 22.00 sıralarında tek taraflı trafiğe kapattı.

 

 

CUMHURBAŞKANI HALKI MEYDANLARA DAVET ETTİ

Dönemin Başbakanı Binali Yıldırım'ın bir televizyon kanalına bağlanarak olayları "kalkışma" diye nitelemesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da askeri kalkışmaya tepki gösterdi ve halkı meydanlara davet etti.

 

 

BİNLERCE VATANDAŞ BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ'NE AKIN ETTI

Bu çağrı Ankara'da olduğu gibi İstanbul'da da karşılık buldu, binlerce vatandaş Boğaziçi Köprüsü'ne akın etti. Köprüyü geçmeye çalışan vatandaşlara darbeci askerlerce ateş açıldı. Askerler, halkın direnişini kıramadı, sabaha karşı teslim olmak zorunda kaldı.

İşte saat saat 15 Temmuz'da yaşananlar;

 

Saat 21:00

Darbeci Tümgeneral Mehmet Dişli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar’a darbe girişiminde bulunulduğunu tebliğ etti. Darbenin başına geçmeyi reddeden Akar, darbecilerce rehin alındı.

 

Saat 21:30

Genelkurmay’da silah sesleri duyuldu.

 

 

Saat 22:00

İstanbul’da Boğaziçi Köprüsü darbeci askerler tarafından trafiğe kapatıldı.

 

 

Saat 22:08

Akıncı Üssü’nden havalanan F-16’lar Ankara üzerinde alçak uçuşa başladı.

 

 

Saat 23:02

Başbakan Binali Yıldırım NTV’ye telefonla bağlanarak, “Asker içindeki bazı kişilerin kanunsuz bir eyleminin söz konusu olduğunu” belirtti ve “Bu kalkışmayı yapanlar en ağır şekilde cezalandırılacaktır” dedi.

 

 

Saat 23:18

Darbeciler Gölbaşı’ndaki Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı’nı F-16 ile vurdu. Saldırı sonucu 7 polis şehit oldu, 5 polis yaralandı.

 

 

Saat 00:00

Darbeciler F-16 ile bu defa Gölbaşı’ndaki Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Harekat Başkanlığı’nı bombaladı. Olayda 43’ü polis 44 kişi şehit olurken, 36 kişi de yaralandı.

 

 

Saat 00:02

Darbecilerin işgal ettiği Kara Havacılık Komutanlığı’ndan havalanan mühimmat yüklü helikopterler, Yenimahalle’deki MİT yerleşkesini taradı.

 

 

Saat 00:13

TRT’yi işgal eden darbeci askerler, korsan darbe bildirisini yayında okuttu.

 

 

Saat 00:24

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN Türk kanalının canlı yayınına bağlanarak darbe girişimine tepki gösterdi ve “Milletimizi meydanlara davet ediyorum” dedi.

 

 

Saat 00:56

Darbecilerin Ankara Emniyet Müdürlüğü’nü F-16 ile bombalaması sonucu, 2 kişi şehit oldu, 39 kişi yaralandı.

 

 

Saat 01:08

Ankara Emniyet Müdürlüğü, darbecilerin kontrolündeki uçaklarla ikinci kez bombalandı.

 

 

Saat 01:39

Darbecilerin kontrolündeki uçakların tehdidine rağmen, TBMM Genel Kurul Salonu açıldı ve Meclis Başkanı İsmail Kahraman ile bazı milletvekilleri salondaki yerini aldı.

 

 

Saat 02:14

Beraberlerindeki askerlerle Etimesgut Özel Hava Alay Komutanlığı’na gelen darbeci general Semih terzi, Özel Kuvvetler Komutanlığı’nın emir komutasını almak için helikopterle Gölbaşı’ndaki karargaha gitti. Karargah girişi önüne gelen Terzi, kahraman astsubay Ömer Halisdemir tarafından vurularak etkisiz hale getirildi. Halisdemir de Diyarbakır’dan Terzi ile gelen askerlerin ateşiyle şehit edildi.

 

 

Saat 02:35

Darbeciler TBMM’yi hedef aldı. F-16’dan atılan bombayla Meclis’te 32 kişi yaralandı.

 

 

Saat 03:00

Vatandaşlarca işgalden kurtarılan TRT normal yayınına döndü, darbeciler polise teslim edildi.

 

 

Saat 03:14

Darbeciler televizyon yayınlarını kesmek için, TÜRKSAT tesislerine 4 bomba attı.

 

 

Saat 03:20

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile İstanbul’a geldi. Erdoğan binlerce vatandaş tarafından karşılandı.

 

 

Saat 03:24

TBMM bir kez daha darbecilerin saldırısına maruz kaldı. Bir dakika arayla Meclis’e uçaktan 2 bomba atıldı.

 

 

Saat 04:00

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, darbe girişiminde bulunan FETÖ ile irtibatlı yargı görevlileri ve sözde “Yurtta Sulh Konseyi” mensubu askerler hakkında gözaltı kararı verdi.

 

 

Saat 04:36

Başbakan Binali Yıldırım tarafından Korgeneral Ziya Kemal Kadıoğlu’na darbecilerin kontrolündeki uçakları düşürme yetkisi verildi.

 

 

Saat 04:42

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Marmaris’te konakladığı ve gece yarısı ayrıldığı otele darbecilerin kontrolündeki helikopterden ateş açıldı. Saldırıda iki polis şehit edildi.

 

 

Saat 05:47

Girişimlerinin başarısız olduğunu anlayan darbeciler, “Yurtta Sulh” Whatsapp grubunda, kaçmaya karar verdikleri yönünde paylaşımlarda bulundu.

 

 

Saat 06:19

FETÖ mensubu darbeciler F-16 ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi yakınındaki köprülü kavşağı ve Külliye yakınındaki otoparkı bombaladı. Darbeye karşı mücadele için toplanan 15 kişi şehit oldu, 7 kişi yaralandı.

 

 

Saat 06:40

İstanbul Boğaziçi Köprüsü’ndeki darbeciler teslim olmaya başladı.

 

 

Saat 08:11

İstanbul’da uçak, vapur ve metro seferleri tekrar başladı.

 

 

Saat 08:26

Darbecilerin alıkoyduğu Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, Akıncı Üssü’nden helikopterle Çankaya Köşkü’ne götürüldü.

 

 

Saat 08:36

Emniyet Özel Harekat polisleri darbenin merkezinden Jandarma Genel Komutanlığı’nda kontrolü sağladı.

 

 

Saat 10:25

Polis Özel Harekat ekipleri, darbecileri gözaltına almak için Genelkurmay Başkanlığı Karargahı’na girdi.

 

 

Saat 11:16

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’ın talimatı ile uçakların kalkış yapmasını engellemek için Akıncı Üssü ana pisti vuruldu.

 

 

Saat 12:57

Başbakan Binali Yıldırım, Bakan Fikri Işık ve Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile Çankaya Köşkü’nde düzenlediği basın toplantısında, darbe teşebbüsünün bastırıldığını açıkladı.

 

 

Saat 16:08

TBMM Olağanüstü toplandı.

 

 

Saat 20:02

Akıncı 4. Ana Jet Üssü’nde yürütülen FETÖ darbesine yönelik operasyon sona erdi.