• Dolar
  7.2915
 • Euro
  8.5355
 • G. Altın
  477.14
 • T. Altın
  3299.7

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz hain darbe girişiminin 4. yılında ulusa sesleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde;

 

15 Temmuz darbe girişiminin 4. yıl dönümü. Bu müstesna günde milletimizin muhteşem zaferini diğer yanda darbe sırasında kaybettiğimiz kardeşlerimizin hüznünü yaşıyoruz. Hainlerin kurşunları ve bombalarıyla şehit olan 251 insanımıza rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyoruz. Darbe gecesi şehitler kervanına katılan 251 kardeşimizin tamamının ismi kalbimize ve tarihimize kazınmıştır.

 

O gece darbecilere direnmek için sokaklara, meydanlara akın akın koşan milletimizin her bir ferdine şükranlarımı sunuyorum. Hayatının baharındaki körpe fidanlardan, bastonuna yaslanan ak sakallı büyüklerimizin mücadelesi asla unutulmayacaktır. Ankara'da külliye, İstanbul'da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ne anıtlar yaptık. Milletimizin 15 Temmuz'da destan sıradan darbe teşebbüsü onu bastırma hikayesi değildir. 15 Temmuz'u anlamak için bu topraklarda bin yıllık mücadelemize bakmak gerekiyor. Malazgirt'ten bu yana vatanımızın her bir toprağını nasıl şehit kanlarıyla yoğurduğumuzu anlamak gerekiyor, 15 Temmuz'da anlamak için Ayasofya ve fethini anlamak gerekiyor.

 

Kadınıyla erkeğiyle, genci yaşlısıyla Türk milleti ülkesinin sahipsiz olmadığını göstermiştir. Bugün yerin üstünde yaşayanları ve yerin altındaki şehitleriyle Türkiye'nin sahibinin bu aziz millet olduğu bir kez daha teyit edilmiştir. Artık tamamen sönüp gittiği düşünülen istiklal ateşinin közlerinin altından yeniden harlanabileceği anlaşılmıştır.

 

Ne kadar uğraşırlarsa uğraşsınlar ezanımızı susturamayacaklar, bayrağımız indiremeyecekler. 15 Temmuz'u anlamak için darbecilerin başarılı olmaları halinde ülkemiz ve milletimizi bereye sürüklemek istediklerini kavramak gerekir. 15 Temmuz ülkemizi işgal girişimiydi. Ordumuzun içindeki teröristlerin kullanılmış olması, işgal girişimine alçakça ihaneti de eklemiştir.

 

Bir asır önce topraklarının 4'te 3'ünü kaybederek Cumhuriyeti kuran milletimiz, 15 Temmuz'da aynı felakete izin vermeyeceğini ilan etmiştir. Ayasofya'da susturulan ezanı 86 yıl sonra nasıl semaya yükselttiysek terör örgütlerinin saldırılarını da aynı şekilde bertaraf etmekte kararlıyız.

 

Bölgemizde pek çok devleti iç karışıklıklarla sarsıp, işgal edenlere Türkiye'nin öyle bir devlet olmadığını atılımlarımızla gösteriyoruz. Bu milletin daha söyleyecek çok sözü ve projesi var. Bu devletin daha harekete geçireceği çok potansiyeli var.

 

Tanka yumruk, savaş uçağına levye fırlatan bir milletin önünde kim durabilir! Aynı inanç ve ruhla milletimize sahip çıkacağız, birlik ve beraberliğimizi koruyacağız.