• Dolar
  7.2915
 • Euro
  8.5355
 • G. Altın
  477.14
 • T. Altın
  3299.7

Elazığ’da 24 Ocak’ta meydana gelen depremin ardından birçok ev hasar nedeniyle boşaltıldı. Depremin getirdiği yıkımdan kar elde etmeyi amaçlayan fırsatçı ev sahipleri gün yüzüne çıktı. Depremin ardından yaşanan pandemi süreci ülke genelinde vatandaşları zor duruma soktu. Vatandaşlar bazı firmaların ev ve araç satışlarında uyguladıkları fahiş fiyatlar nedeniyle şikayetçi oldu.

Konut Fiyatlarındaki Zam %30 Oranlarını Buldu

Son zamanlarda ciddi fiyat artışı yaşanan araç piyasasının üstüne konut piyasası da eklendi. Kamu bankaları tarafından bir süredir yürütülen uygun faizli konut ve taşıt kredilerinden birçok vatandaş yararlandı ve yararlanmaya devam ediyor. Fakat devlet destekli bankaların bu yürüttüğü kampanyaya karşı konut fiyatlarında bir yükselme meydana geldi. Konut fiyatlarındaki zam %30 oranlarını buldu.

Konut ve araç fiyatlarındaki artış nedeniyle ülke içi para dolaşımı azaldı. Bakanlıklar bunun üzerine harekete geçti ve işletmeler eğer fahiş fiyattan ürün satacak olursa iki bakanlık birden cezai yaptırım uygulayacak.

60 Bine Yakın Şikayet Var

Vatandaşlar bu şikayetleri kendi aralarında tartışmanın yanında 60 bine yakın kişi bu durumu resmileştirerek ilgili bakanlara şikayette bulundu.60 bin vatandaş 12 bine yakın firmayı yetkili mercilere şikayet etti.

Deprem ve pandemi nedeniyle haksız fiyat artışından mağdur olan vatandaşların 175 tüketici danışma hattını arayarak şikayetlerini resmiyete dökmeleri istendi.

6 Temmuz İtibariyle Başladı

Maliye bakanlığı ve ticaret bakanlığı tarafından ortaklaşa yürütülen operasyon 6 Temmuz itibariyle başladı. Her iki bakanlık yapılan şikayetler doğrultusunda firmaları ve fahiş fiyat uygulayanları tespit etmeye başladı.

Ceza Fiyatları 10 Bin İle 100 Bin Lira Arasında

Geçtiğimiz günlerde fahiş fiyat uygulayan firmalara 10 bin liraya kadar cezai yaptırım uygulanıyordu. Yeni gelen torba yasayla bu yaptırım değişti. Bugüne kadar 10 bin liraya kadar olan cezai yaptırımlar 10 bin - 100 bin olarak değiştirildi. Fahiş fiyata ürün satan firmalara 10 bin liradan 100 bin liraya kadar para cezası uygulanacak.
Stokçuluk yaparak vatandaşların ürünlere ulaşmasını engelleyen firmalara ise 50 bin liradan 500 bin liraya kadar para cezası uygulanacak.
Cezaların belirlenmesinde Haksız Fiyat Kurulu yetkili olacak ve cezaların uygulamasını Ticaret Bakanlığı üstlenecek.