• Dolar
  6.7688
 • Euro
  7.6343
 • G. Altın
  366.79
 • T. Altın
  2501.4

Geliştirdikleri yapay zeka temelli katı atık ayrıştırma makinesi ile TeknoFest’te Çevre ve Enerji kategorisinde birinci olan Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencileri Kanal 23 mikrofonlarına konuşarak, yarışma sürecini ve projelerinin detaylarını anlattı.

 

Fırat Üniversitesi Yazılım Mühendisliği öğrencileri geliştirmiş oldukları yapay zeka temelli katı atık ayrıştırma makinesi ile Teknofest’te Çevre ve Enerji kategorisinde yarışıyorlardı. Öğrencilerin geliştirdikleri proje ile ayrıştırma makinesini kullananlar projenin mobil uygulaması ile puan kazanıyor ve kazanılan puanlar ulaşım, SMS, GB gibi alanlarda kullanılabiliyor. Fırat Üniversitesi öğrencilerinin çevreci projesi, birinci seçilerek büyük bir gurur yaşattı. Öğrenciler, ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden aldı.

 

 

Öğrencilerden Engin Ülgen, duyduğu mutluluğu dile getirerek,

“Çeyrek finalde Erzurum’da yarıştık. Orada birinci olduk. Buraya geldik. Burada da birinci olduk. Hem üniversitemizin ismini duyurduk hem de burada bulunmaktan dolayı çok mutlu olduk. Çok güzel bir organizasyon. Emeği geçen herkese teşekkür ederim. Ödülümüzü Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın elinden almak çok güzel bir duyguydu. Kendisiyle fotoğraf çekinmek istedik. Telefondan fotoğraf çektim fakat kaydetmeyi unuttum. Onun üzüntüsü var bende. İnşallah bir daha denk gelebilirsek yeniden fotoğraf çekinmeyi çok istiyorum” dedi.

Yarışmaya katılmak isteyen gençlere tavsiyelerde bulunan Ülgen,

“Hem yazılım hem donanım kısmında bütün kaynaklarımızı paylaştık öğrenci arkadaşlarımızla. Tek öğrencilerle değil firmalarla da paylaştık. Bilgi paylaştıkça çoğalır. Biz de gerekli tüm bilgileri hiç gizlemeden verdik. Arkadaşım Yunus Emre, dünyada yapılmayan bir uygulamayı geliştirdi. Bizim makinamızın ismi; “Yapay Zeka Temelli Katı Atık Ayrıştırma Makinası” Elinizdeki cam, metal vs. çöpleri tek girişten atıyorsunuz. Makine ayrıştırma yapıyor. Çöplerin ayrıştırılmasını teşvik etmek için böyle bir proje geliştirdik” diye konuştu.

 

 

Yunus Emre Aydın ise, başarı dolu bir hafta geçirdiklerini söyleyerek,

“Çok şükür birincilikle bu yarışmadan çıktık. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz. Özellikle bölümümüzdeki hocalarımıza çok çok teşekkür ediyoruz. Bize her yönden destek verdiler. Bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadılar. Özellikle Prof. Dr. İbrahim Türkoğlu hocamıza da çok çok teşekkür ediyoruz. Allah hepsinden razı olsun” ifadelerini kullandı.

Haber: Neriman Akbaş