Şair ve Yazar Arda Karani’nin kaleme aldığı ve 1963’de Kıbrıs’ta yaşanan kanlı Kumsal Baskını olayını konu alan Masumlar Mezatı adlı kitabın tanıtımı yapıldı.

1963 yılında Kıbrıs’ta yaşanan ve tarihe Kumsal Baskını olarak geçen acı olayda Elazığlı Tabip Binbaşı Nihat İlhan’ın eşi Mürüvet İlhan ve çocukları Murat, Kutsi ve Hakan şehit edilmişti. Yazar ve Şair Arda Karani o dönem yaşananları Masumlar Mezatı adını verdiği kitabında kaleme aldı.

Acı olayı anlatan Masumlar Mezatı kitabının bugün Elazığ’danıtımı yapıldı. Kitabın tanıtım ve imza törenine Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Şebnem İlhan ve Mustafa Necmi İlhan katıldı.

“ELAZIĞ’IMZIN OKUMA ORANLARINI YÜKSELTMESİ GEREKİYOR”

Etkinliğe katılan Elazığ Valisi Erkaya Yırık kitap ile ilgili olarak; “ Elbette kitaplar ülkemizi milletimizi yeni çağa hazırlayacak değerler kesinlikle kitap okuma noktasındaki muhtemel eksiklikleri gidermemiz gerekiyor. Tüm Elazığ’ımzın kitap ile ilgili okuma oranlarını yükseltmesi gerekiyor. Batılı devletler bugün gelmiş oldukları mesafeyi kesinlikle ve kesinlikle kitap okumaya borçlular. Masumlar Mezatı kitabında anlatılan bu hikaye aslında Elazığ’ımızın bire bir bildiği bir hikaye 1963’lerde Kıbrıs’ta olan bir hadiseyi anlatıyor. Tarihi bilememiz gerekiyor ki gelecekte bu yaşanmış olayları tekrar yaşamayalım” İfadelerini kullandı.

 

 

 

Etkinlikte bir konuşma yapan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şebnem İlhan, "Arda beyin kalem aldığı esere katkıda bulunmak ve destek olmak amacıyla bugün buradayız. Sağ olsunlar takdir etmişler ve çok güzel bir kurgu roman yazmışlar. Bizde bugün hep birlikte bunun halka arzı için yer almaktayız, kendilerine teşekkür ederiz." dedi.

“TARİHİMİZİ OKUYARAK DAHA ÇOK VATANA VE MİLLETE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Gazi Üniversitesi (GÜ) Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlık Bakanlığı Toplum Bilim Kurulu Üyesi Mustafa Necmi İlhan ise kitap ile ilgili yaptığı açıklamada; Arda Karani kardeşimiz sağ olsun Elazığ’ın değeri olan Veli Cevdet’in hikayesini bize Şehit İlhanlar’ın öyküsü ile birleştirerek çok güzel bir şekilde sunuyor. O zamanki duyguları, 1960’ların ve 70’lerin Elazığ’ını bize çok güzel bir şekilde canlandırıyor. Aynı zamanda da Elazığ halkının vatanperverliğini güzel bir şekilde anlatıyor. Umarım gençlerimiz kitabı okurlar. Geçmişimizi, tarihimizi okuyarak daha çok vatana ve millete sahip çıkan arkadaşlarımız olurlar düşüncesindeyim.” sözlerine yer verdi.

 

Yazar ve Şair Arda Karani ise açıklamasında; Elazığlı olmaktan ve böyle kahramanların torunu olmaktan  onur duyuyorum Allah bunu bana nasip etti. Paşamızı anlatmak, onun evlatlarını anlatmak benim için büyük bir onurdu. Bugünde yine paşamızın evlatları ile birlikte burada olmak çok büyük onur. Sanki ben Murat, Kutsi ve Hakan ile romanı yazarken yaşadım ifadelerine yer verdi.