• Dolar
  5.8889
 • Euro
  6.5321
 • G. Altın
  282.01
 • T. Altın
  1901.8

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tayfun Kermenli, Akciğer kanserine yol açan en önemli etkenin sigara olduğunu belirterek, hastaların kafalarında 'Kansere bıçak değmez, ameliyat olmaz' gibi yanlış bir algı oluştuğunu, bunun kırılması gerektiğini söyledi.

Akciğer kanserine yol açan etkenlerin %90’ının sigara kullanımından kaynaklandığını söyleyen Medical Park Elazığ Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tayfun Kermenli, erken teşhis ve kapalı yöntem ameliyatlarla tedavilerin mümkün olabileceğini söyledi.

Kermenli, “Tomografi sonrasında kitlenin bulunduğu yere göre bronkoskopi veya farklı yöntemlerle biyopsi yapıyoruz ve sonuca ulaşıyoruz. Patoloji sonucunda ameliyata uygun bir hastalık gelirse hastanın ameliyatını planlıyoruz. Ameliyat olabilen hasta şansı yüzde 20 civarındadır. Akciğer kanseri tanısı konulup ameliyat şansı verdiğimiz hastalardan ancak 5'te biri ameliyat olabiliyor. Aslında bu da bizim için değerlidir” dedi.

 

“AKCİĞER KANSERİ VAKALARDA KAPALI AMELİYATI DAHA FAZLA KULLANMAYA ÇALIŞIYORUZ”

Op. Dr. Kermenli, “Akciğer kanseri denildiğinde genellikle hastaların kafalarında 'Bıçak değmez, ameliyat olmaz' diye yanlış bir algı oluşmuş. Bunu kırmamız gerekiyor. Özellikle hastanemizde akciğer kanseri vakalarda kapalı ameliyatı daha fazla kullanmaya çalışıyoruz. Kapalı ameliyatın avantajı, hem hızlı iyileşme sağlıyor hem de hastalarımızın ağrısı daha az olduğu için daha uzun dönemde kansere karşı gelişecek olan tedavi seçeneklerinde daha rahat kullanabiliyoruz” şeklinde konuştu.

 

 

“KAPALI AMELİYATLARDA HASTA DAHA ÇABUK İYİLEŞİYOR”

Dr. Kermenli, sözlerini şöyle tamamladı: “Açık ameliyatlarda maalesef hastaların iyileşme süreci çok uzayabiliyor. Ancak kapalı ameliyatlarda bunu görmüyoruz, hasta daha çabuk iyileşiyor. Ameliyat sırasında görüş mesafemiz ve açımız daha fazla olduğu için daha rahat cerrahi işlem yapabiliyoruz. Bunların dışında özellikle kesi, insizyon (kesi) hattı az olduğu için hastanın cildinde daha az hasar bırakıyor ve iyileşme süreci daha çabuk oluyor. Özellikle artık teknolojinin gelişmesi ile birlikte akciğer kesmek veya dikmek konusunda herhangi bir sıkıntı yaşamadan özel aletlerle bunları yapabiliyoruz. Hastanemizde mevcut olan tüm imkanlarla birlikte özellikle akciğer kanser ameliyatlarında kapalı yöntemi kullanıyoruz. Bu hastaların daha çabuk iyileşmesi, hayata alışması ve gerekiyorsa eğer kemoterapiye bir an önce başlayabilmeleri için bu ameliyatları tercih etmelerini tavsiye ediyoruz”

 

Haber: Neriman Akbaş