• Dolar
  7.8492
 • Euro
  9.3073
 • G. Altın
  484.04
 • T. Altın
  3269.9

Grip aşılarını, sonbahar aylarında ve grip mevsimi süresince yapılmasını öneren Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Affan Denk, özellikle koronavirüs salgını nedeniyle risk grubu altındakileri uyararak, tüm dünyayı etkisi altına alan ve hala aşısı bulunmayan Covid-19 için zatürre aşısının önemine vurgu yaptı.

Medical Park Elazığ Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Affan Denk, 3-9 Eylül ‘Halk Sağlığı Haftası’ nedeniyle açıklamalarda bulundu. Özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs  salgını ile ilgili önemli bilgiler veren Uzm. Dr. Affan Denk, sonbahar döneminde grip aşısının önemine dikkat çekti. Covid-19 salgınına karşı henüz bir ilaç veya tedavi yönteminin geliştirilmediğini ifade eden Uzm. Dr. Denk, özellikle ölüme kadar götüren zatürre hastalığına karşın pnömokok (zatürre) aşısını önerdiklerini belirtti.

 

 

 3-9 Eylül’ün Sağlık Bakanlığı’nın önerisiyle ‘Halk Sağlığı Haftası’ olarak kutlandığını anımsatan Uzm. Dr. Affan Denk, sağlık çalışanları başta olmak üzere özellikle kronik ve kanser hastalarının her yıl grip aşısı olmaları gerektiğini vurgulayarak, “ Bizler de bu vesileyle aşılara değinmek istedik. Özellikle mevsimsel olarak grip aşıları, sonbahar aylarında ve grip sezonu boyunca yapılmasını öneriyoruz. Grip aşıları, en ideal olarak yapılması önerilen dönem Eylül ayı sonu ile Ekim ayı başlarıdır. Grip aşısı risk grubunda olan kişiler başta olmak üzere isteyen herkes, aşıyı yaptırabilir. Yani 6 aydan büyük herkes grip aşısı olabilir. Risk grubunda olan kişiler, sağlık çalışanları, gebeler, kronik hastalığı olanlar ki bunlar içerisinde özellikle kronik akciğer hastalığı olanlar, astım gibi hastalığı olanlar, yine kronik böbrek yetmezliği ve kronik ciğer hastaları, diyabet, hipertansiyon, ümmin yetmezliği baskılanmış kişiler özellikle kanser hastaları, HİV hastalarının grip aşısıyla her yıl aşılanmasını öneriyoruz” dedi.

 

 

Covid-19’e karşı zatürre aşısının önemine dikkat çeken Uzm. Dr. Denk, “ Malum şuan Covid-19 salgını dönemindeyiz. Yine özellikle zatürre aşıları gündemde. 65 yaş ve üstü olmak üzere risk grubunda olan kişilere özellikle dalağı alınan splenektomi (dalağın çıkartılması) hastalara  ve yine üstte saydığımız kronik hastalığı olan kişileri, pnömokok (zatürre) aşısını öneriyoruz. Özellikle Covid-19 geçiren kişilerde  aldığı enfeksiyonun üzerine zatürre enfeksiyonu da eklenirse, bu hastalarda daha ciddi seyirli olarak ölüme sebep olabilir. Bu nedenle bir çok kişide olduğu gibi özellikle yaşlı hastalarda, pnömokok aşılarının yapılması önemli” diye konuştu.