Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
Kanal 23 Uyduda!
Kanal 23 Canlı İzle
742 kez okundu
Hadi Önal
Hadi Önal
bilgi@kanal23.com
BİR ÖĞRETMENİN ÇIĞLIĞI
06 Kasım 2017 13:55

 BİR ÖĞRETMENİN ÇIĞLIĞI

 

Türkiye’nin en büyük derdi, problemi, çıkmazı nedir diye sorsalar; eğitim derim. Ancak gelin görün ki ekmek kadar su kadar elzem olan eğitim, maalesef yılların aymazlığına, vurdumduymazlığına, siyasi manevralarına, kişisel fantezilere kurban edildi; ediliyor. Oysa eğitim ne bir tiyatro oyunu ne de önüne gelenin kafasına, çapına, küpüne fikir ve düşüncesine göre şekillenebilecek bir olgudur. Gelişmenin, kalkınmanın, refahın olmazsa olmazı olan eğitim ve onun tabii uzantısı olan öğretim; yazboz tahtası değildir. Bu ülkenin geleceğini kucaklayacak çocuklar ve gençler de hiç kimsenin piyonu, soytarısı, kobayı yapılmamalıdır.

Bakıyorsun birilerinin kafası esmiş, tutmuş ilkokul ile ortaokulu birleştirmiş adına 8 yıllık kesintisiz ilköğretim demiş; 6,5 yaşındaki çocuklarla 15 yaşındaki ergenleri aynı sıraya oturtmayı marifet saymış. Taşımalı, öttürmeli, dürttürmeli uygulamalarla eğitime şekil vermeye çalışmış. Birileri kredili sistem demiş, iki buçuk yılda lise diploması vermiş, diğeri olmaz demiş üç yıllık liseyi öğrenimini dört yıla çıkarmış. Ülke kalkınmasının temel taşları olan ve ara elaman yetiştiren meslek okulları cazip hale getirileceğine iyice köreltilmiş…

Sonuç; sonuç ortada üniversite kapısına yığılı milyonlar… Üniversite mezunu diplomalı işsizler ordusu, bedbin bir gençlik, geleceği karartılmış bir ülke…  Amaç ne? 

Geçmişini bilmeyen toplumlar, geleceğe emin adımlarla yürüyemezler. Sizler, ey kafasını kuma sokup dünyadan bihaber yaşayanlar, uygulamalarınızla neyi düzeltmeyi amaçlıyorsunuz? Bu kafa yapınızla 1439 sayılı Temel Eğitim Kanunu’nun amir hükümlerini mi hayata geçireceksiniz? Daha açık söyleyeyim bu ülkenin çocuklarını zekâ ve yeteneklerine göre düzenlenmiş okullara mı göndereceksiniz? Çuvala saman basar gibi 40-50 kişilik sınıf mevcutlarını adam gibi eğitim öğretim yapılan sınıflara mı dönüştüreceksiniz? İkili eğitim gibi bir ucube sisteme mecbur ve mahkûm edilen çocuklarımızı ve gençlerimizi bu garabetten kurtaracak çağdaş ve modern bir eğitim imkânına mı kavuşturacaksınız? Yoksa Türkiye’mizi bir uçtan bir uca kuşatan “S”lerin saltanatına son mu vereceksiniz? Yarış atı gibi kullandığınız ve dört çeldiriciye mahkûm ettiğiniz çocuklarımızı LGS olmadı OKS; OKS tutmadı SBS; yok aliyyül alasını keşfettik diyerek getirilen TEOG sonra o da amacımıza hizmet etmiyor en iyisi mi hepten kaldıralım mantığı ile dünyanın en kıymetli varlıklarımız olan çocuklarımızı ve ebeveynlerini nereye kadar aldatacaksınız?  ÖSS olmadı, YGS-LYS… Olmadı dönün eskiye diyerek gençlerimizi nasıl bir geleceğe hazırlayacaksınız?

Bakın efendiler, mevcut eğitim sistemi insanımızı zihni, fikri ve beceri yönünden köreltmekte, yok etmektedir. Türkiye’mizde eğitim- öğretim adı altında uygulanan sistemler sakattır, yanlışlarla doludur.  Elbette kangren olmuş bu yaraya neşter vurmak gerekir. Ama fantezilerle değil. Adam gibi oturup gelişmiş ülkelerin uygulamalarına bakarak.

Elbette adının başında milli olan mevcut eğitim sisteminin büyük ve köklü reformlara ihtiyacı var. Yarının Türkiye’sini aydınlık ufuklara taşıyacak olan gençlerin geleceklerine emin adımlarla yürümelerini sağlamak devletin öncelikli görevidir. Elbette çocuklarımız önce zekâlarına sonra da yeteneklerine göre değerlendirmeli okullar onların bu özelliklerine göre yeniden çeşitlendirilmelidir. Ancak; yanlış, yanlışla düzeltilmez. Hata, hata ile tamir edilmez. Eğitim siyasi mülahazalara kurban edilemez.

Lütfen, ömrünü eğitime adamış bir öğretmen, bir eğitimci, bir vatandaş olarak başta Cumhurbaşkanı olmak üzere Başbakan’a, Milli Eğitim Bakanı’na, milletin vekillerine; ilgili, yetkili, etkili insanlara sesleniyorum. 1739 sayılı Temel Eğitim Kanununu lütfen okuyunuz ve o kanunun amir hükümlerini yerine getiriniz. Bu ülkenin çocuklarını öncelikle zekâlarına sonra da yeteneklerine göre ayırıcı ve yönlendirici okullarda eğitim ve öğretimlerini sağlayıcı adımlar atın. Gelişmiş toplumlarda altı yaşında başlayan 12 yaşında sona eren temel eğitim okulunu bitiren her öğrenci zekâsına ve yeteneğine uygun olarak ya üniversiteye temel teşkil edecek genel eğitime ya da ara elaman olacak meslek eğitimine yönlendirilmektedir. Bu gerçeği artık görün.

Lütfen, eğitimin şakası olmaz, geriye dönüşü yoktur! Madem kangren olmuş bu yaraya neşter vurmak istiyorsunuz o halde hayati öneme haiz eğitimi “ben yaptım oldu!” mantığıyla; verdiğiniz ayaküstü kararlarla içinden çıkılmaz hale getirmeyin! Toplayın eğitim şuralarını… Bırakın, konunun uzmanları araştırsınlar, incelesinler, irdelesinler, tartışsınlar ve gençlerimiz ve geleceğimiz için doğruyu bulsunlar.

Lütfen! Bu, bir öğretmenin, bir eğitimcinin son çığlığıdır.

BU YAZIYI PAYLAŞIN!
Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Digg'de Paylaş Del.icio.us'ta Paylaş Google'da Paylaş Yahoo'da Paylaş Technorati'de Paylaş
05 Şubat 2018 15:46
851 kez okundu
28 Ocak 2018 19:00
439 kez okundu
18 Ocak 2018 16:08
616 kez okundu
28 Aralık 2017 14:57
481 kez okundu
06 Kasım 2017 13:55
742 kez okundu
06 Kasım 2017 13:54
407 kez okundu
28 Eylül 2017 02:51
1088 kez okundu
28 Eylül 2017 02:27
611 kez okundu
23 Eylül 2017 00:20
690 kez okundu
17 Eylül 2017 15:15
848 kez okundu
03 Eylül 2017 12:33
1063 kez okundu
İbrahim Taşel - HIRS DENİZİNDE BOĞULMAK
İbrahim Taşel
31 Aralık 2012
YAZARLAR
HAVA DURUMU
ELAZIGELAZIG
BALIKESİR-ELAZIĞ
70 kez görüntülendi
ELAZIĞ-DENİZLİ
117 kez görüntülendi
A.GÜCÜ-ELAZIĞ
219 kez görüntülendi
ELAZIĞ-ESKİŞEHİR
379 kez görüntülendi
M.ANALİZ 23 ŞUBAT
22 kez izlendi
TELEFİNAL DENİZLİ
154 kez izlendi
ELAZIĞ-DENİZLİ
200 kez izlendi
M.ANALİZ K.YAKA
389 kez izlendi
Aidat Takip Sistemi + Hazır Dernek Sitesi + 1000 Adet SMS Sadece 229 TL
ÇOK OKUNANLAR