• Dolar
  6.6261
 • Euro
  7.3054
 • G. Altın
  338.15
 • T. Altın
  2155.8
Ahmet BULUT ahmetbulut@kanal23.com

   Dünyamız 2020 yılının ilk günlerinden itibaren, küresel bir virüs’le karşı karşıya kaldı, ülkeler ve ülkemiz sıkıntılı günlerden geçmekte, sanırım ki bu güne kadar dünyamız bu şekilde insanların sağlığını tehdit eden bir virüsle karşılaşmamıştır.

    Yeryüzünde bu güne kadar yaşayan insanlar, asırlarca çok çeşitli salgın hastalıklara karşı koymuş ve mücadele etmişlerdir. Bu önemli hastalıkları şöyle bir hatırlayalım; Veba, Kolera, Cüzzam ( Lepra), Verem, Suçiçeği, Tifüs, Aıds ( Hiv), Sıtma, Trahom, Kızamık, Şark çıbanı (Leishmania Tropika), çeşitli gripler( Domuz, Tavuk) gibi önemli hastalıklarla savaşmış ve uzun bir zaman içerisinde de olsa çareler bulmuş ve bunları yenmişlerdir. 

    Çin’den başlayıp Antarktika hariç dünyanın bütün kıtalarını ve buralarda yaşayan insanları etkisi altına alan bu küresel virüs, insanları günlük yaşantılarından uzaklaştırıp can derdine düşürmüştür. Din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın tüm insanlığı etkilediğinden bu virüs artık tüm dünya insanlarının sorunu haline gelmiştir.

    CORONA adı verilen bu virüsle, dünyamızı kirleten, insanlara bu zor günleri ve kâbusları yaşatanların küresel güçler olduğuna inanıyorum. Bu virüs dünyayı yeniden dizayn etmeye çalışan, kendi çıkarları için insanların sağlığını önemsemeyen güçlerin, uzun vadeli bir planıdır diye düşünüyorum. Ancak insanlık ve gün geçtikçe gelişen tıp dünyası ve ayrıca gerçek bilim adamlarının gayretleriyle bu salgın hastalığında uzun bir sürede de olsa çaresini bulacaklarına inanıyorum.

     Devletimize, bilim adamlarımıza, bilim kurulumuza, sağlıkçılarımıza olan inancımızı yitirmeden ve üzerimize düşen görevleri eksiksiz yaparak sabırla bekleyeceğiz.

    Geçmişte dünyanın kabul ettiği ve tıp dünyasının kurucusu olduğu bilinen, bu ulusun yetiştirdiği İbni SİNA, yine tıp biliminin alimleri olan Ebu’l ZEHRAVİ, Zekeriyya RAZİ gibi ilim adamlarının yanı sıra, günümüzde de Aziz SANCAR, Serdar BULUN, Şükrü EMRE, Serap AKSOY, Özlem TÜRECİ, gibi bu alanda dünyanın çeşitli ülkelerinde ödüller alan bilim adamlarımız varken fazla ümitsizliğe kapılmamalıyız, ancak tedbiri de elden bırakmamalıyız.

    Bu süreç uzun vadeli ve sabır isteyen bir süreçtir. Ülkemiz de bu gayretin içerisinde olup, insanlarımızı korumak için çok büyük çaba gösterilmektedir, alınabilecek bütün tedbirler zaman geçirmeden alınıyor ve de kamuoyuyla günlük olarak paylaşılıyor, gerekli tıbbi malzemeler tedarik edilerek yetiştirilmeye çalışılıyor, ayrıca bizlere de uymamız gereken kuralları, almamız gereken tedbirleri de her türlü yayın organlarıyla duyuruyorlar.    

     Ülkemizde kocaman yürekleri ve insan sevgisiyle dolu kalpleriyle, ailelerini bile unutarak görev yerinden ayrılmayan, tüm sağlık çalışanlarının bu gayretleri ve fedakârlıklarının da takdir edilmeye değer olduğunu da söyleyip onları bir kez daha alkışlayalım.

     Ülkemizde Devlet’imiz tarafından virüs’ün yayılmaması için alınması gerekli tedbirler ve uyulması gereken kurallar ısrarla anlatılırken bakalım, Anadolu’nun 24 Ocak depreminden dolayı gönlü yaralı olan ve bu yaralarını sarmaya çalışırken, bir de üstüne bu virüs belası ile karşı karşıya kalan kadim şehir Elazığ da neler oluyor.

    Munis, cesur, yürekli, mert, babacan, vicdanlı, kanaatkâr, yardım sever ve ELA GÖZLÜ insanların yaşadığı, her türlü güçlüğe göğüs germiş, zor günleri görmüş Elazığ şehrinin insanları ilk günlerde virüs’e karşı biraz umursamaz bir tutum sergilemiştir.

     Ancak şanslıyız Çetin bir valimiz var, sabırla, cesaretle ve tüm iyi niyetiyle gerek insanlarla birebir temaslarında gerekse sosyal medyadan işin ciddiyetini anlatmaya çalışarak alınması gereken tedbirleri, talimatlarıyla anlatmış ve anlatmaya da devam etmektedir.

     Bu sürecin en az zararla atlatılması için bütün tedbirleri alırken, sabırlı olmaları gerektiğini, panik yapmamamızı,  her türlü yardımın ve ihtiyaçların karşılanacağını duyurmuş, dışarı çıkmamamız konusunu da özellikle vurgulamaya devam etmektedir. ‘’EVDE KAL ELAZIĞ’’ sloganıyla uyarıları sürmektedir.

      Bu kötü günlerin elbet bir gün sonlanacağına olan inancımızı yitirmeden, sıkıntılı geçecek olan bu zaman diliminde evimizde kalarak atlatacağız, sabrımız ve metanetimiz bize güzel günlerin geleceğini elbet müjdeleyecektir.

       Ela gözlü insanlarımıza sabırlı olun diyor, Evde Kal Elazığ sloganıyla selam ve saygılar sunuyorum.