• Dolar
  7.5786
 • Euro
  8.9924
 • G. Altın
  474.67
 • T. Altın
  3216.5
Ahmet BULUT ahmetbulut@kanal23.com

       Harput, her türlü dil, din ve ırktan insanın barış ve hoşgörü içerisinde yaşadıkları, değişik kültürlerin güzel ürünler verdiği yaşam tarzının çeşitliliği, şehir efsanelerinin bolluğu ile kendine has tarzı olan kültürel bir kimlik oluşturmuştur.

       Yöre insanının müziğe olan tutkusu yine bu bölgede yaşayan insanların naifliği ve duygusallığı çevrelerinde oluşan olaylara duyarlılığı, edebi anlamda çeşitli eserler ortaya çıkarmış bestekârlara konu olmuş ve bu eserler zamanla Harput Müziği’ne nakış nakış işlenmiştir.

       Duygularını, düşüncelerini, günlük yaşamlarını, aşklarını, sevdalarını, hayallerini, sevinçlerini, üzüntülerini türkülerine konu yapmışlardır.

       Asırlarca klasik sazların kullanıldığı yörede türkülerin makamları da klasik müzikle örtüşmüş, geleneksel makamların yanı sıra kendine has bir tavır ve form oluşturmuş ayrıca, klasik tarzda bilinen eserler de ortaya çıkarmıştır. Bu eserler “Kürsübaşı’’ adı verilen mekânlarda icra edilmiş günümüze kadar taşınmıştır.

       Elazığ’ın zengin kültürel kimliği içerisinde yöresel halk dansları (Özellikle Çayda Çıra Oyunu),Sözlü edebiyat ürünleri, giyim kuşam, mutfak geleneği ve mahalli müziği ile öne çıkmıştır. Ancak yöresel müzikte klasik sazlar(Klarnet, kanun, keman, ud) kullanılan nadir illerden birisi olması bu ilde 1971 yılında ‘’Elazığ Musiki Konservatuarı Derneği’’nin kurulmasına vesile olmuştur.

      Elazığ Musiki Konservatuarı Derneği 1971 yılından bu güne kadar geçen 49 yıllık süre içerisinde ülkemiz ilimizde verdiği hizmetlerle sosyal ve kültürel alanda birçok başarıya imza atmış adeta bir müzik ordusu yetiştirmiştir. Özellikle gençleri Türk Müziğinin nazariyatı ve icrası konusunda yetiştirmek, mahalli müziğimizin öz kaynaklarına inerek araştırmak, yaşatmak ve yaygınlaştırmak amacıyla eğitim programları düzenlemiş, çeşitli illerde konserler vermiş ve halk oyunları yarışmalarına katılarak dereceler alıp ülke çapında güzel bir Elazığ imajı oluşturmuştur.

       Elazığ Musiki Konservatuarı Derneği hazırladığı bu alt yapısı sayesinde, mahalli müziğin yaşam tarzı olarak kabul gördüğü ve çok üst düzeyde icra edildiği ilimizde,1990 yılında Kültür Bakanlığınca Elazığ Devlet Klasik Türk müziği Korosu Kurulmuştur. Daha sonra Fırat Üniversitesi bünyesinde Devlet Konservatuarı kurulmuş, Elazığ belediyesi konservatuarı kurulmuş ve son olarak ta Güzel Sanatlar Lisesinin kurulmasına vesile olmuştur.

    Türk Müziğinin bütün enstrümanlarının öğretildiği ve korolarının oluşturulmasının yanı sıra, Devlet Korosu Şefleri, Akademisyenler, Devlet Korosu Sanatçıları, TRT sanatçıları ve birçok kültür adamının yetiştirilmesini sağlamış olmasının karşılığı olarak 1998 yılında bakanlar kurulu kararıyla Kamuya Yararlı Çalışan Dernekler statüsü kazanmıştır.

     Bu güne kadar derneği başarılara taşıyan büyük ve engin gönüllü, Kurucu ve yönetim kurulu üyelerinden yaşayanlara sağlık, kaybedilenlere de Allahtan rahmet diliyorum.

     Uzun bir süredir bu güzide kuruluşumuz sessizliğe bürünmüş, çeşitli nedenlerden dolayı bir kısım üyelerinin ayrılmasına da neden olmuştur. Son günlerde takip ettiğim kadarıyla ilimizin bu değerli kuruluşu yeni bir yönetim kurulu oluşturarak eski günlerine tekrar kavuşma çabası içerisine girmiştir.

      Eski başarılı günlerine dönerek kültürümüzün önemli öğelerini yeniden yaşatacağı bilgisi bizleri de mutlu etmiştir, ilimizde kültür ve sanatla uğraşan, emek veren gayret gösteren değerli sanatçı dostlarının da yardım ve destekleriyle, yeni hikâyeler yaratacağı günlere kavuşması en büyük beklentimizdir.

     Yeni yönetim kurulu başkanı ve üyelerine başarılar diliyor, her zaman yanların da olacağımızı beyan ediyor,  yapacakları her türlü güzel projeler için destek vereceğimizin bilinmesini ayrıca kırk dokuz yıllık şanlı mazilerin de her platformda hatırlatılacağını ve önümüzdeki yıl kutlayacakları, ellinci sanat yılların da kendilerinden görkemli bir kutlama beklediğimizi belirtmek isterim.