• Dolar
  7.4839
 • Euro
  9.0395
 • G. Altın
  442.09
 • T. Altın
  2999.2
Ahmet BULUT ahmetbulut@kanal23.com

    Yirmi dört Kasım 1928 Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettikleri gündür. Ülkemizde,1981 yılından itibaren bu tarih Öğretmenler günü olarak kutlanmaktadır.

   Bu anlamlı günde vefakâr, cefakâr ve bir o kadarda fedakâr meslektaşlarıma selam ve saygılarımı gönderirken. Bu Kutsal meslekle ilgili birkaç satır yazarak uzun yıllar severek yapmış olduğum öğretmelik mesleğini ve tüm öğretmenlerimizi anmak isterim.

   ‘’ Milletleri Kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir’’ diyen Gazi Mustafa kemal Atatürk’ün sözlerinden hareketle, toplumların ileri görüş kazandığı geliştiği, çağdaşlaştığı ve yükseldiği yerdeki bütün meslek erbabının mutlaka bir öğretmen tarafından yetiştirildiği bir gerçektir. Bu nedenle de öğretmenler her dönemde saygı görmüş takdir edilmiş ve geleceğimizin mimarları olmuştur.

    Öğretmenlik mesleği maya meslektir, bir toplumun sosyal düzeyi, o toplumu oluşturan bireylerin bilgi, kültür ve sanat ruhuyla ölçülür. Bu bilgi anıtının ustası ve mayasını veren ise öğretmen dediğimiz öz veri sahibi insanlardır.

   Öğretmen insan denen yaratılmışın ruhunu biçimlendiren eşsiz bir sanatkârdır.  Mustafa Kemal Atatürk ‘’Toplumların düşmanı cehalet, cehaletin düşmanı da öğretmenlerdir’’ diyerek, ülkemizin kalkınmasında ve bu kalkınmanın sağlam temeller üzerine oturtulmasında en fazla emeği geçenlerin öğretmenler olduğunu ifade ederek öğretmenlerin değerini ve kutsallığını vurgulamıştır.

   ‘’Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır’’ sözleriyle de, öğretmenlere en büyük sorumluluk ile en onurlu görevi vermenin yanı sıra, öğretmenin evrensel görevini belirterek, toplumların kalkınması savaşında, kurtuluşun eğitim alanında kazanılacak zaferlerle mümkün olacağını ifade etmiştir.

   Dünyanın tarihi çağlarını değiştiren, Fatih Sultan Mehmet’in önünde İstanbul’a giren hocası Akşemsettin’dir. Demokrasi savaşında şehit olan ve günümüzde saygı ile anılan Kubilay’da bir öğretmendir.

   Bütün bunlardan görülüyor ki, nerede bir başarı, yükseliş, sevinç, sevgi varsa orada mutlaka öğretmen de vardır. Hep mutluluklarda, sevinçlerde değil, umutsuzluklarda da, bir umut filizi ellerimize tutuşturan yine bir öğretmendir.

   Bir düşünür ‘’öğretmenler kandile benzer, kendilerini tüketerek başkalarına ışık verirler’’ demiştir.

   Ülkemizi çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma gayesi ile fedakârca hizmet eden tüm öğretmenlerimizin, günü kutlu olsun.

   Ülkemizde kalkınmamızın anahtarı olan, öğretmenlerimizin toplumdaki yerlerinin yüceltilmesi ve onların maddi ve manevi yönden desteklenmesi, özlük haklarının yeniden düzenlenmesi en büyük dileğimizdir.

   Sonuçta öğretmenlere bir daha dünyaya gelseniz hangi mesleği seçersiniz diye sorarsanız? Tek yürek ve tek cevapla yine öğretmen oluruz derler.

 

Varsın olmasın rütbem, sandalyem, samur kürküm,

Mütevazı yaşarım, müsterih can veririm,

Çok şükür tanrıma ki öğretmenim ve Türküm derler.

 

Bütün öğretmenlerimizin bu gurur gününü kutlar, selamlar sunarım.