• Dolar
  7.6018
 • Euro
  8.9649
 • G. Altın
  471.60
 • T. Altın
  3194.1
Prof. Dr. Sebahattin DEVECİOĞLU sebahattindevecioglu@kanal23.com

Küresel Salgın Covid-19  tüm dünyayı etkilemeye devam etmektedir. Bu salgından tüm insanlık, kurumlar ve sektörler derin bir şekilde etkilenmiş, salgınla mücadele tüm boyutları ile devam etmektedir.

Salgının etkilendiği alanlardan biride hiç şüphesiz, spor sektörü ve oldukça büyük bir hayran kitlesine sahip olan futbol dünyası olduğu görülmektedir.

Salgından futbolun tüm paydaşları, federasyonlar, kulüpler, yöneticiler, teknik adamlar, futbolcular, taraftarlar ve ligler  önemli ölçüde sağlık ve ekonomik yönden etkilenmiş olduğu görülmektedir.

Futbolun tepe yönetimleri, olan FİFA, UEFA, TFF gibi kurumlar; salgının başlaması ile birlikte futbolun devam etmesi için önemli tedbirler ve önlemler almışlardır. Alınan sağlık ve ekonomik anlamdaki kararlar futbolun devamlılığı açısından önem arz etmektedir.

FIFA  ve UEFA’nın almış olduğu tedbir ve önlemlerin her ne kadar  uygulanabilirliği tartışılsa da tavsiye niteliğinde olup, salgın sürecinde  yerel yönetimlerin kararlarının önemsenmesi futbolun özerkliğinin önemi bir kez daha ön plana çıkmıştır.

Yasalar gereği Türkiye’de futbolun tek sorumlusu ve patronu olan Türkiye Futbol Federasyonun almış olduğu kararlar, futbol dünyasında bir çok tartışmayı ve problemleri beraberinde getirmiştir. Her kurum gibi salgına B planı olmadan yakalanan TFF palyatif çözümler üreterek futbolun devamlığını sağlamaya çalışmıştır.

Özellikle ; Liglerin ertelenmesi daha sonra devam kararı alınarak sonuçlandırılması ve liglerin tescillenerek UEFA ya bildirilmesi süreci oldukça tartışmalı ve sancılı geçmiştir.

Salgınla birlikte TFF “Futbola Dönüş” projesini hayata geçirerek ve ligden düşmeyi kaldırarak bu anlamda ilgili kurum ve kuruluşlarla koordinasyon sağlayarak, geçici çözümler üreterek ile bir ilke imza atmıştır.

2019-2020 sezonunu acısı ile tatlısı ile geride bırakan futbol dünyası 2020-2021 sezonuna pandeminin son bulması umutları ile Eylül ayında yeniden start verecektir.

TFF’nin almış olduğu kararlar doğrultusunda; Pandemi nedeniyle Temmuz sonunda biten Süper Lig'de 2020-21 sezonunun başlangıç tarihi 11 Eylül 2020 olarak açıklandı. İlk yarı 24 Ocak 2021'de sona ererken, ikinci yarı 29 Ocak 2021'de, yani ara vermeden hemen başlayacak. Ligde takım sayısının 21'e çıkmasıyla birlikte bir sezonda oynanan karşılaşma sayısı da 306'dan 420'ye çıkmış olacak ve lig 34 yerine 42 hafta sonunda tamamlanacak. 2020-21 sezonunda ise 4 takım küme düşecek ve 2021-22 sezonundan itibaren Süper Lig'deki takım sayısı 20'ye indirilecek.  Yeni sezonda takımların kadrolarında 14 yabancı bulundurup 8'ini sahaya sürebileceği, gelecek sezon ise bu sayının toplam 12 yabancı ve sahada 7'ye düşecek. TFF 2. Lig ve TFF 3. Lig'de ise 19-20 Eylül 2020 tarihlerinde başlayacak. TFF 1. Lig 18 takım, TFF 2. Lig 39 takım ile oynanacaktır.

TFF Sağlık Kurulu'nun protokolü ile belirlenen tüm sağlık tedbirleri uygulanmak şartıyla Bilim Kurulu'nun görüşü dikkate alınarak, müsabakaların 2020-2021 futbol sezonunun ilk devresinde seyircisiz olarak oynanacak.

Ayrıca alınan önemli kararlardan biride Profesyonel statüde düzenlenecek ve Süper Lig takımlarının yer alacağı B Takımlar Liginin kurulmasıdır. Katılımın zorunlu olmadığı bu ligde belirli kriterlerle Süper Lig kulüplerinin yerli ve yabancı futbolcuların yanı sıra genç oyuncuları forma giyebilecek.

Pandemi döneminde futbol dünyasına fedakarca yardım eden; pandemiden dolayı hayatını kaybeden bir çok sağlık ekibinin fedakarlıkları göz önüne alınarak;  TFF tarafından   bu sezon bütün sağlıkçılar için önemli etkinlikler yapılması 2020-2021 ligini sağlıkçılara ithaf edilmesi planlanmaktadır.

Var olduğu günden savaşlar hariç kesintiye uğramdan devam eden futbolun pandemi süreci ile birlikte, yeni umutlar ve özveriler ile Sağlıkçılara ithaf edilerek, yeniden başlayacak olması önem arz etmektedir.