• Dolar
  7.4839
 • Euro
  9.0395
 • G. Altın
  442.09
 • T. Altın
  2999.2
Prof. Dr. Sebahattin DEVECİOĞLU sebahattindevecioglu@kanal23.com

Kriptopara, (Cryptocurrency) kriptografik protokoller kullanılarak son derece karmaşık kod sistemleriyle şifrelenen bir çeşit dijital para birimidir.

Geçmişi 1980’li yıllara dayanan kriptopara çalışmaları ilk olarak dönemin önde gelen kriptografi uzmanları tarafından ele alınmıştır. Bu alanda ilk araştırma ve geliştirme hamlelerini bilgisayar bilimcisi David Chaum, “ecash” ve “Digicash” projeleriyle gerçekleştirmiştir. 1990’lı yıllarda çalışılan birkaç diğer projenin ardından 2008 senesinde tarih sahnesine “merkezsiz kriptopara” kavramı, ilk olarak Bitcoin ile dahil olmuştur.

Kriptopara birimlerinde blockchain sistemi şart koşulmaktadır. Çok geniş bir çalışma alanına sahip olan Blockchain teknolojisi sıklıkla kriptopara birimleriyle anılsa da merkezi ya da merkezsiz pek çok endüstride kullanılmaktadır.

Kriptopara,  ve blokzinciri (blockchain) teknolojisi, dünyanın en büyük takımlarıyla ortaklıklar aracılığıyla spor dünyasında çoğalmaya başladı.

Dünya çevrimiçi hareket etmeye devam ederken, spor takımları ve organizasyonlar, hayranların bu yeni teknolojileri kullanarak özel içeriğe ve öğelere erişimini sağlamak için kriptopara birimleri ve dijital belirteçlerin kullanımını benimsemektedirler.

Her şey kumar şirketleri ve off-shore spor bahis siteleri ile başladı. Ödeme yöntemi olarak kriptoyu kabul etmeye başladılar. Çok geçmeden, bazı spor kulübü sahipleri üyelerine de kriptopara ödemeye başladı.

Spor endüstrisine önemli bir katkı, kriptopara ile birlikte gelen avantajlardır. Örneğin, bir spor servis sağlayıcısının kriptopara birimleriyle ödeme yapanlara bazı benzersiz özellikler sunduğu birçok durum vardır.

Çevrimiçi oyun platformlarının, insanlar kriptopara kullanmaları durumunda indirim veya para iade garantisi sunabileceği düzinelerce durum olmuştur.

2014'ün başlarında, NBA takımı Sacramento King, spor endüstrisinde bir ilk olarak kabul edilen bir hareketle Bitcoin'i ( BTC ) biletler ve ürünler için bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başladı.

E-spor doğrudan oyun endüstrisine giden kriptopara birimi konusunda oldukça sıkı - kapılarını kriptoya ilk açanlar arasında yer alan başka bir sektör ve şimdiye kadarki en büyük benimseyenlerinden biri.

Kriptopara uygulamaları profesyonel spor sektörünün hayranları ile bitmiyor. Günümüzde azda olsa oyuncuların Bitcoin veya diğer kriptopara türleri ile ödeme yapıldığını görülmektedir.

Ligler potansiyel olarak blokzinciri teknolojisi üzerinde çalışırken, takımlar kendi kriptopara birimlerini çıkarmaya başlamışlardır. Bu teknoloji, oyuncular takımdan takıma takas edildiğinde sorunsuz geçişler sağlayacaktır. Bir ticaret durumunda, blokzinciri teknolojisi sporcunun bilgilerini ve para birimini akıllı sözleşme yoluyla sorunsuz bir şekilde kolaylaştıracağı ifade edilmektedir.

Kriptopara biriminde ödeme yapılacak ilk profesyonel sporcu, altın madalyalı sürat patencisi Ted-Jan Bloemen oldu. ONG Social (bir sosyal ağ ve kripto topluluğu) Bloemen'i PyeongChang Olimpiyatları'ndan önce bir sponsorluk anlaşması imzaladı. Bloemen'in sponsorluğunun büyük bir kısmı, peşin aldığı küçük miktar nakit paraya ek olarak ONG Social tarafından kriptopara birimleri olarak ödendi.

Anında Sponsor, hak sahiplerinin ve sponsorların sponsorluk envanteri için kriptopara birimini birbirine bağlayıp takas etmeleri için bir pazar oluşturarak blokzinciri’in profesyonel spor ekosistemindeki varlığına başka bir boyut katacağı ön görülmektedir.

Bu teknoloji birçok alanda olduğu gibi spor alanında da güvenli kolaylıklar sağlamaktadır. Her alanda olduğu gibi spor alanında da geçmişten geleceğe devam eden sürekli bir yapı vardır. Blok zinciri sayesinde veri elde etme maliyetlerini azaltmanın yanı sıra güvenli bir yapı da sunulmaktadır.

Belki de krizde olan spor endüstrisini özellikle de profesyonel futbolu, kriptopara ve blokzinciri uygulamaları kurtaracaktır ?

 

Kaynaklar

https://www.btcturk.com/bilgi-platformu/kriptopara-nedir/

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/667693

https://en.cryptonomist.ch/2019/12/25/cryptocurrencies-sport-industry/

https://cointelegraph.com/news/tokenizing-sports-how-the-industry-is-incorporating-crypto

https://medium.com/instant-sponsor/how-cryptocurrencies-are-currently-changing-the-sports-industry