Prof. Dr. Sebahattin DEVECİOĞLU sebahattindevecioglu@kanal23.com

Çin'in Wuhan kentinde görülen ve bir anda dünya genelinde onlarca ülkeye yayılan Yeni Koronavirüs (Coronavirüs- COVID-19) spor organizasyonlarının planlanmasını da tehdit etmektedir.

Asya'da diğer birçok spor etkinliği iptal edildi veya ertelendi, özellikle de en çok etkilenen ülkelerdeki rakipleri içeren ve Çin, Güney Kore, Japonya'ya ev sahipliği yapan organizasyonlar virüsten etkilendi.

Önümüzdeki ay Çin'in Nanjing kentinde gerçekleşmesi planlanan Dünya Salon Atletizm Şampiyonası ve Wuhan’ da Asya, Okyanusya boksörlerinin Olimpiyat elemeleri ile Şanghay'daki Çin Grand Prix'si  Virüs neden ile iptal edilen organizasyonlar oldu.

Ayrıca 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunlarının kaderini Japonya'daki vakalar belirleyecek.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin kıdemli bir üyesi olan Dick Pound, hastalıkların 24 Temmuz'da başlaması planlanan Tokyo Olimpiyat için çok tehlikeli olduğunu kanıtladığında, erteleme veya yer değiştirme yerine Oyunların açıkça iptal edilmesinin muhtemel olacağını söyledi. Tokyo Oyunları'nın kaderine Mayıs sonuna kadar bir karar verilecek.

Koronovirüsü’ nün Avrupa'da futbolla ile birlikte yayılmasını endişesi  çabaların ana odağı oldu.  Uefa, Euro 2020 ile ilgili en son gelişmeleri izlerken, Yedi maçın Wembley'de ve dördü Hampden Park'ta gerçekleşecek ve 10 ev sahibi şehir kıtaya yayılmış olacak.  Uefa, Euro 2020 nin organizasyonunun Virüsten önümüzdeki aya kadar başlatılmasından sonra etkilenebileceği endişesi de var. Bu hafta sonu altı Serie A maçları ve Inter Milan Şampiyonlar Ligi'nin son maçında Ludogorets ile seyircisiz oynanacak.

Türkiye Futbol Federasyonu Sağlık Kurulud Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkarak dünya genelinde hızla yayılmaya devam eden Yeni Koronavirüs (COVID-19) enfeksiyonundan korunma tedbirleri konusunda futbol kamuoyunu bilgilendirdi.

Yeni Koronavirüsü her ne kadar spor organizasyonlarını tehdit etse de,  Koronavirüsle mücadelede Sporun Bağışıklık Sistemimizi güçlendirdiğini de  göz ardı etmemeliyiz.