• Dolar
  5.8946
 • Euro
  6.5309
 • G. Altın
  282.06
 • T. Altın
  1901.8
Uzman Diyetisyen Seda ALBAYRAK sedaalbayrak@kanal23.com

Geceleri çikolata yemeden uyuyamıyor ya da tatlı yemediğiniz zamanlarda kendinizi sinirli mi hissediyorsunuz?Beslenme alışkanlıklarınızdaki hatalar veya insülin metabolizmasındaki bir bozukluk,tatlı krizleri oluşmasına neden oluyor olabilir.

Yemeklerden hemen sonra tatlı yeme isteği duyuyor,3-4 saat sonra normal açlık hissediyorsanız,yemek sonrası uyuma ihtiyacı duyuyorsanız,halsizlik,yorgunluk,sinirlilik gibi şikayetleriniz varsa ve beslenmenize dikkat ettiğiniz halde kilo kontrolünüzü sağlayamıyorsanız,bu durum insülin metabolizmasında bozukluk olduğunun habercisidir.

Peki tatlı krizleri neden olur?

Hipoglisemi,bazı vitamin ve mineral yetersizlikleri,adet öncesi sendromu(PMS) ,polikistik over sendromu(POS), barsak parazitleri kötü diyet hormonal ve psikolojik sorunlar

Tatlı krizi nasıl geçer ve önlenir?

1)Basit karbonhidratlardan uzak durun.Sofra şekeri,reçel,bal,pekmez gibi basit karbonhidratlar yerine bulgur,tam tahıllı ürünler,kurubaklagiller,kepekli ürünler gibi ürünler kan şekerinizi daha yavaş yükseltiğinden,kan şekerinin düzenlemesinde daha etkilidir.

2)Protein alımına dikkat edin.Günlük ihtiyacınız kadar süt,et,yumurta,peynir gibi preteinden zengin besinler tatlı krizlerini geçiştirmeye yardım edecektir.

3)Şerbetli hamurlu tatlılar yerine,sütlü tatlıları tercih edin.

4)Aç karnına meyve tüketmemeye özen gösterin.Tatlı krizlerinizi birkaç üzüm veya bir havuç veya bir elma ile kendinizi bir süre bu istekten vazgeçirebilrsinizç

5)Çikolata paketinin tümünü tüketmemeye engel olamıyorsanız,kalıp çikolatalar yerine küçük parçalar halinde satılanları tercih edin.

6)Yoğurt size tatlılık sağlayacak desek inanırmıydınız… Yoğurdun ne işi var burda demeyin.Dilerseniz dondurup kullanın,dilerseniz ligt seçin ama yoğurttan taptatlı şeyşer üretmek sizin elinizde.İçine tarçın,zencefil.meyve parçaları,yulaf ekleyerek tatlı niyetine yiyebilirsiniz.

7)Çay,kahve,asitli içeçeklerden uzak durmalısınız.Çünkü kafein tatlıya karşı iyi bir uyarandır ve sizin tatlı isteğinizi tetikler.

8)işlenmiş gıdalardan uzak durun.İşlenmiş gıdalar beyninizde dopamin hormonun artmasına neden olur.Artan dopamin hormonu çok yoğun bir açlık ve tatlı isteği hissetmemize neden olur.

9)Önce su,sonra tatlı! Beyin bazen açlık ve tokluk sinyallerini karıştırabiliyor. Tatlı yemeden önce 1 bardak su için ve 10 dakika bekleyin Böyle durumlarda önce su içip,biraz beklenmeli,belki hissettiğimiz şey açlık değil susuzluktur.Bu nedenle yeterli su tüketmeliyiz.

10)Uyku düzeninize dikkat edin.Araştırmalara göre yorgun bir beden ayakta durma için daha fazla glikoza ihtiyaç duyar.Bundan dolayı en iyi dinlenme yöntemi olanuyku periyodunu önemseyin,düzgün ve yeterli uyumaya özen gösterin.