Kurs Der Başkanı Veli Aksu, 2023-2024 eğitim öğretim yılının sona ermesiyle birlikte değerlendirmelerde bulunarak; “Gelecek eğitim öğretim döneminde bu yıl kalanlarla birlikte 9. sınıf öğrenci sayısında adeta patlama yaşanacak.” Dedi.

Kurs Der Başkanı Veli Aksu, 2023-2024 eğitim öğretim yılının sona ermesinin ardından değerlendirmelerde bulundu.

Kurs Der Başkanı Veli Aksu yaptığı açıklamada; “Bugün ilk, orta ve lise kademelerimiz karne alarak yaz tatiline girecekler. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2023-2024 eğitim öğretim yılında bir dizi yeni düzenlemeyi hayata geçirdi. Bunlar arasında çok ses getiren sınıf tekrarının yeniden uygulanması ve devamsızlık affının kaldırılması kararları, karne döneminde tekrar gündemde. MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ndeki son değişikliğe göre daha önce bir üst sınıfa geçişler için gerekli 50 ortalama artık yeterli değil. Ders ortalaması 50 olan öğrencilerden en fazla 3 dersten başarısız olanlar, sorumlu olarak bir üst sınıfa geçebiliyor. 4 ders ve üzeri zayıfı olanlar ise sınıf tekrarı yapıyor. 2023-2024 eğitim ve öğretim yılından itibaren kademeli olarak başlayan yönetmelik liseye başlayan 9’uncu sınıf öğrencilerine uygulandı. Diğer sınıflar için ise eski yönetmelik geçerli. Karne zamanı gelince uygulamanın sonuçları da ortaya çıktı. Öğretmenlerden ve okul müdürlerinden gelen bilgilere göre bu yıl 9. sınıflarda, sınıfta kalacak öğrenci sayısı oldukça fazla. Bazı okullarda öğrencilerin neredeyse yarıya yakını bir üst sınıfa geçemeyecek. Bazılarında 30 kişilik sınıfta 14-15 öğrenci ancak geçebiliyor. Hal böyle olunca hem okullarda hem de velilerde adeta bir panik durumu yaşanıyor. Veliler, okulların, öğretmenlerin kapılarını aşındırarak çocuğunun notunun yükseltilmesini istiyor. Okula gelemeyenler telefonla arayarak ya da mesaj atarak, öğretmenleri bunaltmış durumda. İstediği sonucu alamayanlar ise CİMER üzerinden şikâyette bulunuyor” dedi.

“ÖĞRENCİ SAYISINDA PATLAMA YAŞANACAK”

Başkan Aksu, öğrenci sayısında artış yaşanacağını belirterek; “Gelecek eğitim öğretim döneminde bu yıl kalanlarla birlikte 9. sınıf öğrenci sayısında adeta patlama yaşanacak. Birçok okulda derslik sayısı öğrencilere yetmeyecek. Bazı okullar sabahçı, öğlenci olmak üzere ikili eğitime geçmeyi planlıyor. Bazı okullarda ise müdürler öğretmenlerden notları tekrar gözden geçirmesini talep etti, öğretmenler notu 40-45 civarı olanların sözlü notlarını yükselterek öğrencileri geçirmeye çalıştı. Ancak yine de sıkıntının büyük olduğunu dile getiriliyor. Sevgili paydaşlarımız, önümüzdeki sürece iyi hazırlanmalı, yıllık gelir gider hesaplarımızı iyi yapmalıyız. Yazılıya hazırlık çalışmaları her geçen gün önem arz ediyor. Ürün gamımıza bunları ekleyebiliriz. Kayıt esnasında güçlü bir argüman. Seneye 9 ve 10lar da sınıf tekrarı önemli yer tutacak. Herkese şimdiden huzurlu ve mutlu bayramlar diliyorum.” Dedi.