Kurs Der Elazığ Başkanı Veli Aksu, bu yıl başlayacak olan ortak sınav sistemi ile gelecekte LGS ve YKS sınavlarının kaldırılmasının planladığını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı son dönemlerde okullardaki yazılı sınav sistemini değiştirerek, merkezi ortak yazılıların yapılacağını açıklamıştı. Bunun akabinde Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in lise ve üniversiteye geçişte sınav baskısını kaldıracak, öğrencilerin yeteneklerine göre yönlendirilecekleri bir sistemden söz etmesi LGS ve YKS sınavlarının kaldırılacağı düşüncesini akıllara getirdi.

 

 

Konu ile alakalı açıklamalarda bulunan KURS DER Elazığ Başkanı Veli Aksu; Milli Eğitim Bakanlığına Lise ve Üniversite yerleştirmelerinin tek bir sınav ile değil yıllara yayılan akademik başarıya göre yapılması önerisini götürdüklerini ve bunun kademeli olarak kabul edilerek LGS VE YKS’nin kaldırılacağını düşündüklerini ifade etti.

Aksu: “bizim düşüncemiz şuydu gerek LGS gerekse de YKS sınavlarında akademik başarıyı yıllara yaymak. Örneğin orta 1’den itibaren öğrencinin gireceği merkezi yazılı sınavlarında bunların belirli bir yüzdelik dilimleri ile aynı şekilde 7. Ve 8. Sınıflarda da belirli ortalamalar ve bugünkü LGS sınavı gibi bitirme sınavı gibi artık LGS yerleştirme. Aynı şekilde YKS’nin de bu şekilde olmasını önerdik. 9. Sınıf 1. Dönem merkezi yazılı, 2. Dönem merkezi yazılı birde yıl sonu bitirme sınavı. Bu sınavların üniversiteye yerleşmekte katkısı %10 olsun şeklinde önerimiz oldu. Yine 10. Sınıf 1. 2. Dönem merkezi yazılı ve yıl sonu bitirme sınavı, 11. Sınıfta ve 12. Sınıfta da aynı şekilde bunların %25’i olmak koşuluyla bunları toplayınca üniversiteye yerleşmede %70 yapar YKS sınavı da %30 baz alınacak.” Dedi.