Elazığ’daki Belediyeler aracılığı ile Avrupa’ya insan kaçakçılığı iddiaları gündemde durmaya devam ediyor. Elazığ’ın Akçakiraz, Arıcak ve Baskil Belediyesi aracılığı ile Avrupa’ya insan kaçırıldığı iddialarının ardından Akçakiraz Belediye Başkanı Sebahattin Kaya’nın Sözcü Gazetesine yaptığı açıklamada iddiaları doğrulamasından sonra Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat’ta belediye aracılığı ile yurtdışına kişilerin çıktığını doğruladı. Akmurat, yurtdışına çıkan şahısların 10 gün sonra yurda döndüklerini söyledi.

Kanal23'ün sorularını yanıtlayan Başkan Akmurat  “Alternatif ve Açılım Derneği ve Başkanı Reşit Kartal, tarafından Belediyemize böyle bir proje olduğunu söylediler bizde uygun bulduk.” dedi.

İşte Başkan Akmurat'ın açıklamaları...

REŞİT KARTAL’I NEREDEN TANIYORSUNUZ?

İhsan Akmurat: Kendisi Elazığlı. Ben gıyaben ve birkaç defa ayaküstü tanıyordum. Birkaç arkadaşı ile birlikte böyle bir projeleri olduklarını söylediler bana.

PROJENİN KARŞILIĞINDA NE ALINDI?

İhsan Akmurat: Bir şey karşılığında yapılmadı. Ne belediyemize nede şahsıma herhangi bir teklif yapılmadığı gibi şahsımda bir teklif yapmadı.

KAÇ KİŞİ YURT DIŞINA GİTTİ?

İhsan Akmurat: Alternatif ve Açılım Derneği ile eğitim ve çevre temalı bir proje gerçekleştirdik. Proje kapsamında Almanya Frakfurt’a gidiyorlar. Orada dernekler var. Gidenlerin yaklaşık 7,8’i Baskilli. Gidenler 20-25 yaşındaki gençler. Biz derneğe itibar etmişiz ve Belediyemiz tarafından üst makamlara göndermişiz ve onaylandıktan sonra 90 kişilik listeden 35’i pandemiden dolayı gitmediler geri kalan 55 kişi ise pasaportlarını çıkartarak Türkiye’den 08.10.2020 tarihinde çıkış yaptılar. Giden kişiler orada projede belirtilen gibi programa eşlik ederek 10 günün sonunda tekrar Türkiye’ye geri döndüler.

DİĞER BELEDİYELERİN GÖNDERDİKLERİ KİŞİLER GERİ GELMEDİ

İhsan Akmurat: Tabi onları detaylı incelemek lazım ben sizlere pasaportu sunuyorum burada tarihler yer alıyor. Burada yasal olmayan bir işi yapmamız mümkün değil.

BU PROJENİN ARKASINDA MISINIZ?

İhsan Akmurat: Tatbiki yapmış olduğumuz proje tamamıyla yasal altyapısı olan giden insanlarımızın giriş ve dönüş tarihleri bellidir.

TEKRAR BÖYLE BİR PROJE YAPAR MISINIZ?

İhsan Akmurat: Zaten artık yapılması mümkün değil çünkü bakanlık bu tür projelerin yapımını iptal etti.

PASAPORTLAR BİZE TESLİM EDİLDİ

İhsan Akmurat: Giden kişiler tekrar Türkiye’ye giriş yapınca, Dernek yöneticilerinin bize taahhüt ettikleri gibi giden bütün pasaportları bize teslim ettiler.