Tarihi kaynaklarda bir dönem Harput Hükümdarlığı yapan; kendi adına cami inşa eden, Akkoyun Hükümdarı Uzun Hasan’ın annesi; Türk tarihinde bilinen ilk Türk kadın diplomat Sara Hatun, tarihsel kimlik olarak Azerbaycan ve Elâzığ için büyük önem taşıyor.

Türk tarihinin bilinen ilk kadın diplomatı, bir dönem Harput Hükümdarlığı yapan, adına cami yaptıran, Fatih Sultan Mehmet başta olmak üzere dönemin birçok devlet adamı ile diplomatik görüşmeler yapan Sara Hatun, Elazığ ve Azerbaycan için büyük önem taşıyor.

Akkoyun Hükümdarı Uzun Hasan’ın annesi olan Sara Hatun, 2019’da vefat eden Azerbaycanlı ressam Altay Haciyev’in 2 kez çizdiği portre ile de döneminin en önemli kadın devlet adamını simgeliyor.

 

 

Fırat üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erkan Akın tarihi merakıyla yaptığı araştırmalarda; Sara Hatun ile ilgili bugüne kadar gündeme gelmeyen bilgileri paylaştı.

Akın, araştırmalarında Sara Hatun’un ilk kadın diplomat olarak anlatıldığını ve Sara Hatun’un Harput kadar Azerbaycan içinde önemli olduğunu söyleyerek; “Azerbaycan’da Sara Hatun’u, Azerbaycan’ın veya Türklerin ilk kadın diplomatı olarak lanse ediyorlar. Bunun yanında da bir tablo var. Bunu araştırdım bu tabloyu çizen kişi Altay Haciyev isimli Azerbaycan’da çok bilinen bir aileden gelen ve devlet sanatçısı olarak kabul edilen bir kişi. Altay Haciyev Sara Hatun’un tablosunu çiziyor ve tablo devlet müzesinde sergileniyor. Burada çok ilginç noktalar var bunlardan birisi Azerilerin Sara Hatun’u çok önemli ölçüde sahiplenmiş olması.” Dedi.

 

 

“SARA HATUN, DİPLOMASİDE YENİ PENCERE AÇACAK”

Sara Hatun’un Harput’taki diplomat olarak tanınması Azerbaycan ile olan ilişkisinin Harput’a yeni bir yüz kazandıracağını kaydeden Akın; “Bir yerde hikayeniz varsa hikayesi olan iş satar. Bu turizmde de böyledir ticarette de böyledir. Dolayısıyla Harput’taki Sara Hatun’un diplomatik olarak tanınması, Azerbaycan ile olan ilişkisi bence Harput’a yeni bir yüz kazandırır ve Harput’a olan ilgisini arttırır. Bunları Elazığ olarak kullanmak mümkün. Ben bu tabloların Elazığ’da Harput’ta bir kopyasının Azerbaycan devletinin izni ile bir kopyasının sergilenmesini istiyorum.” Dedi.  

Hükümdarlığı döneminde kendi adına yaptırdığı cami günümüzde de tarihe meydan okurcasına görkemiyle dimdik ayakta duruyor.

Azerbaycan’ da her yönüyle bilinen ve portresi çizilen; Harput’ta yaşadığı dönemde kendi ismine cami yaptırmış olan Sara Hatun’un, kadın doğum hastanesine verilen ismi,2008 yılında dönemin yöneticileri tarafından kaldırılarak ismi unutturulmaya çalışıldı.

Türk tarihindeki ilk kadın diplomat Sara Hatun ile birlikte Elazığ ve Azerbaycan diplomasisi için yeni bir pencere açılacak.