Cengiz Topel Ortaokulu ve Fatih İlkokulu Öğretmen ve öğrencilerinin hazırladığı 3 Aralık Engelliler Günü etkinliğinde öğrenciler duygusal anlar yaşattı.

Cengiz Topel Ortaokulu ve Fatih İlk Okulu Özel Eğitim öğretmen ve öğrencilerinin hazırlamış olduğu 3 Aralık Dünya Engeliler Günü etkinliği Karakoçan’da belediye konferans salonunda kutlandı.

Programa Karakoçan Kaymakamı Abdullah Şahin, Jandarma Birlik Komutanı Jan. Binbaşı Sadık Tatar, İlçe Emniyet Müdürü Özcan Kabaş, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yafes Kaya, İlçe Müftüsü Mahmut Yeğin, engelli aileleri, öğretmen ve öğrenciler katıldılar.

 

 

Programın açılış konuşmasını Fatih İlkokulu Müdürü Recep Atalan yaptı. Atalan yaptığı konuşmada: “Toplumda farkındalık oluşturmak, onlara gerekli desteği vermek, onların da hakları olduğunu bilerek yaşamak hepimizin sorumlulukları arasındadır. İnsanlar birbirlerinden farklı olabilir fakat eşit haklara sahiptir. Engelli bireyleri yapamadıklarıyla değil yapabildikleriyle ve bizlere benzeyen yanlarıyla görmek gerekir. Onların acıma duygusuna değil sevgi ve anlayışa ihtiyaçları vardır. Onları soyutlayıp, ötekileştirmek yerine bütünüyle aramızda oldukları bir hayat sunmalıyız” dedi.

 

 

Kovancılar Sosyal Hizmet Müdürü Ümit Özpolat yaptığı konuşmada: “Devletimiz engellilerine sahip çıkıyor. Bizler Kovancılar Sosyal Hizmetler ekibi olarak her zaman sahada kapı kapı dolaşarak, engelli ve bakıma muhtaç vatandaşlarımızın sorunlarını yerinde görüp gerekli desteği veriyoruz. Bizler bunu Aile bakanlığımız adına, devletimizin desteği ile yapıyoruz. Bugün engellilerimizin ailelerine evde bakım ve engelli aylığı veriyor. Asıl engel sevgisizlik engeldir. Engellilerimize sahip çıkmak insanlık görevimiz” dedi.

 

 

Elazığ TSD Şube Başkanı Metin Fırat engelli olarak yaptığı konuşma: “Bu toplumun bir parçasızıyız. Bazılarımız dört duvar arasında evlerinde yaşıyor, bazılarımız dışarda yaşıyor, bazılarımız iş hayatında yaşıyor, farklı farklı da olsa bu toplumda yaşıyoruz. Bizler istiyoruz ki her zaman biz engellileri anımsatalım” dedi.

 

 

Ardından İlçe Milli Eğitim Müdürü Yafes Kaya yaptığı konuşmada: “Engeliler günü denildiği için öyle diyorum aslında faklı özelikleri olan özel insanlar diyorum ben. Bu konuda devletimiz çok güzel adımlar attı ilçemizde iki tane özel rehabilitasyon ve iki okulumuzda da özel eğitim sınıflarımız var. Öğrencilerimiz burada eğitimden istifade ediyorlar” ifadelerini kullandı.

 

Konuşmaların ardından özel eğitimli öğrencilerin hazırladıkları sıra gecesi  yürüyüş ve  hayat bayram olsa şarkısı ile program sona erdi.