Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz gün Haber Global televizyonunda Gazeteci Candaş Tolga Işık'ın gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Kanal İstanbul projesi, olası İstanbul depremi, geri dönüşüm projeleri ve daha birçok merak edilen soruyu cevaplayan Bakan Murat Kurum Elazığ’da deprem sonrası yürütülen çalışmalara da yer ayırdı.

Bakan Kurum program sunucunun sorduğu Elazığ ile ilgili sorulara içtenlik ile cevap verdi.  Sunucunun Sayın Bakan size neden” Kara Murat” diyorlar sorusuna Bakan Kurum Elazığlıların kendisine Kara Murat lakabı verdiğini söyleyerek Elazığ ile ilgili duygularını şu sözlerde ifade etti; “Biz hasbel kadar üzerimize düşen görevleri yerine getirmeye çalışıyoruz. Hem yağmış olduğumuz görev nedeniyle de de doğal afetlerde sahada oluyoruz. Çevre Şehircilik Bakanlığı olarak Afet anlarında vazifelerimiz var. Kişisel olarak da bu vazifelerimizi arkadaşlarımızla birlikte yapmaya çalışıyoruz. Elazığ depremi olur olmaz 3 bakanımız görevlendirildik. 2- 3 saat sonrasında hemen Elazığ’a vardık. Deyim yerindeyse Elazığlı olduk. Mahalle mahalle, sokak sokak, köy köy inanın gece gece gündüz onlarla birlikte olduk. Onların üzüntülerine, göz yaşlarına şahit olduk. Orada birbirimize sarılarak o duyguları yaşamaya çalıştık ve Elazığlı kardeşlerimizde Allah razı olsun bize böyle bir lakap takmışlar. “

“ONLARIN MUTLULUĞUNA ŞAHİT OLMANIZ PAHA BİÇİLEMEZ BİR DURUM”

Bakan Kurum Elazığ’da çok önemli bir süreç yürüttüklerini ifade ederek; Türkiye’ye dünyaya örnek olacak bir dönüşüm süreci başlattıklarının tekrar altını çizerek; “Elazığ’da ve Malatya’da 20 bin konutun dönüşümünü başlattık bu çok önemli bir şey ve kısmi olarak yerinde, kısmi ilçelerimizde, kısmi olarak rezerv alanlarında yaptık köylerde dönüşüm projeleri gerçekleştirdik. Oradaki dönüşüm projelerinin de gerçekleştirilen hiçbir şekilde onları mağdur etmeden, onların rızası çerçevesin de onların gönüllerini alarak gönüllerine girerek yaptık. Sadece iş yapmakta yetmiyor onlar gibi olabilmek onlar gibi düşünebilmek onlar gibi o ruh halinde yaşayabilmekte önemliydi. Biz hamdolsun bu süreçte üstümüze düşen vazifeleri yapmaya çalıştık ve onlara söz verdiğimiz gibi geçen aylarda Sayın Cumhurbaşkanımızın da teşrifleriyle 8 bin konutumuzu Elazığ’da ki depremzedelere depremin yıl dönümünde teslim ettik. Bu seferde onların mutluluğuna şahit olduk ve o bizim için en büyük gururdu. Hakikaten o zor süreci beraber atlatmanız onlarla birlikte olmanız ve onların mutluluğuna şahit olmanız paha biçilemez bir durum.” açıklamasında bulundu.