Muharrem ayı dolayısı ile Elazığ Cem Kültür Vakfı ve Ehlibeyt Cem evi iftar programı düzenledi. Programa Elazığ Valisi Ömer Toraman da katıldı.

Muharrem ayı dolayısı ile Orucun 10’uncu Gününde Elazığ Cem Kültür Vakfında iftar programı düzenlendi.

İftar Programına Elazığ Valisi Ömer Toraman,  Elazığ Jandarma Kıdemli Albay Ali Yıldız, İl Emniyet Müdürü Celal Sel ve vatandaşlar katıldı. 

 

 

YEŞİL: “MUHARREM AYI ÇOK ÖNEMLİ BİR GÜN BİZLER İÇİN”

Elazığ Cem Evi ve Kültür Vakfı Başkanı Cafer Yeşil, günün önemi ile ilgili konuştu. Yeşil, “Bugün çok önemli bir gün bizler için yani özellikle İslam alemi için çünkü Hazreti Hüseyin’in şehit ediliş günüdür. Alevi toplumu için, Alevi İslam inancında bulunan canlarımız ve İslam aleminin bütünü bugün için yasta olduğunu bizlerde biliyoruz bunun farkındayız” dedi.

 

 

MİTHAT DEDE: “AYRIŞIM ÜLKEMİZE ZARAR GETİRİR”

Mithat dede, kardeşlik vurgusu yaptı. Herkesin birbirine inançlarında saygı duyması gerektiğini söyledi. Mithat Dede, “Ülkemizde alevidir, sunidir, çerkezidir, gürcüdür demeyeceğiz. Yeryüzünüzdeki yaşayan insanlar kardeştir diyeceğiz. Biz hepimiz kardeşiz. Sadece şu olmasın insanlar Allahu Teâlâ’yı nasıl ona hizmet eder nasıl onu severse o şekilde kabul etmemiz lazım. Ayrışım ülkemize zarar getirir, birliğimize, dirliğimize zarar getirir" dedi. 

 

 

Daha sonra Yemek duasına geçildi.

 

TORAMAN: “BENZER ACILARIN VE SIKINTILARIN YAŞANMAMASI İÇİN BİR VE BERABER OLMALIYIZ”

Elazığ Valisi Ömer Toraman, Muharrem ayının Müslümanlar için önemli bir ay olduğunu söyledi. Benzer acıların yaşanmaması için birliğin korunması gerektiğini kaydetti. Toraman, “Muharrem ayı ayrıca biz Müslümanlar içinde aynı zamanda çok büyük bir acı hadisenin geçtiği aydır o da Hazret Hüseyin Efendimizin ve ailesinin ve beraberinde olanların şehit edildiği bir aydır. Biz bu vesileyle Hazreti Hüseyin Efendimiz başta olmak üzere bütün şehitlerimize Allahtan rahmet ediliyoruz. Biz birlik ve beraberliğin muhafaza etmek mecburiyetindeyiz benzer acıların ve sıkıntıların yaşanmaması için bir ve beraber olmalıyız” dedi.