Tarihler 24 Ocak 2020’yi gösterdiğinde Elazığ, 6.8 büyüklüğünde depremle sarsıldı. Depremde 41 canımızı toprağa verirken binlerce yaralı vatandaş o günlerin izini taşıyor. Depremin üzerinden 3 yıl geçti. 3 yıl içerisinde yıkılan binalarımızı yenilerken, yaralarımızı da sardık.

Takvim yaprakları 24 Ocak 2020’yi, günlerden ise Cumayı gösteriyordu. Elazığ, Cuma gününe her zamanki gibi uyandı. Elazığlılar, haftanın son iş gününde akşam saat 20:55’te yaşanacak depremden habersizdi.

Akşam saatlerinde evlerine çekilen Elazığlılar, saatler 20.55’i gösterdiğinde önce ses sonra ise yaşanan depremle sarsıldı.

 6.8 büyüklüğünde 22 saniye süren korkutucu deprem aslında birçok ailenin hayatını değiştiren anlardan biriydi.

Merkezi üssü sivrice Çevrimtaş Köyü olan ve 6.8 büyüklüğündeki deprem sadece Elazığ’da değil, çevre iller kadar Karadeniz, Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki birçok ilde de hissedildi.

 

 

Deprem sonrası vatandaşlar yakınlarına ulaşmaya çalışırken; Mustafapaşa, Sürsürü Mahalleleri ile Gezin köyü ve tabi ki depremin merkez üssü Çevrimtaş’tan acı haberler gelmeye başladı.

Deprem korkusunu atlatmaya çalışan Elazığlılar, vakit kaybetmeden  yıkılan apartmanlara koşarak, arama kurtarma çalışmalarına başladı. Ekiplerinin gelmesiyle arama kurtarma çalışmalarını profesyonel ellere bırakan Elazığlılar, bu kez enkaz altında kalan vatandaşların kurtarılması için ellerini semaya açtı.

 

 

Tüm Türkiye, o kara ve soğuk gecede Elazığ’dan gelecek güzel haberleri beklerken, devletimiz ve milletimiz Elazığ için tek yürek oldu.

 

 

Günün ilk ışıklarıyla birlikte, depremin yarattığı ağır bilanço da ortaya çıktı. Elazığ’da binlerce bina ağır hasar almış ve o binaların deprem anında yıkılmaması birçok can kaybının de önüne geçmişti.

 

 

Elazığlılar, devletin ve milletin desteği ile ilk günden itibaren deprem şokunu atmaya çalışırken; deprem sonrasında arama kurtarma ekiplerinden,112 sağlık çalışanlarına; devlet kurumlarından sivil toplum kuruluşlarına kadar koordinenin hemen sağlanmasından dolayı literatüre geçti.

Yaşanan 6.8’lik depremde 41 canımızı toprağa verdik ve binlerce yaralımız o gecenin izlerini taşıyor.

 

 

Elazığ Depreminin üzerinden 3 yıl geçti. 3 yılda Elazığ yeniden inşa edildi. Elazığlılar devletin ve milletin desteği ile izleri dursa da yaralarını sardı.

Elazığ’da 3 yıl önce meydana gelen depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır diliyoruz..