Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Çiçek yaptığı açıklamada 2023 yılında Türkiye’de et krizi yaşanabileceğini söyledi.

Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Çiçek Kurban Bayramına az bir süre kalmasından dolayı vatandaşların merak ettiği büyükbaş hayvan fiyatlarını açıkladı.

Başkan Çiçek; “2022 yılı kurbanlık fiyatları büyükbaş canlı fiyatları; Dana 65 TL, Düve 65 TL, İnek 55 TL olarak belirledik. Vatandaşlarımıza hayırlı uğurlu olsun.” Dedi.

Çiçek, çiftçinin maliyetinin arttığını dolaylı olarak hayvancılıkla uğraşan kesimin de maliyetinin artacağını belirterek; “geçen yıl dana 31 TL, Düve 29 TL, inek 27 TL olarak açıklamıştık. Maalesef pandemi ve kuraklık son olarak savaş nedeniyle dünyada baş gösteren gıda ve enerji krizinden Türkiye’de etkilendi. Girdiler yükseldi özellikle gübre, elektrik ve mazot fiyatları nedeniyle çiftçinin maliyetleri arttı. Bu yıl besiciler 6500 ile 7000 arası en ucuz arpa alacak. Yemin torbasını ise 300 TL’den aşağı alamayacak. Bir hayvanın günlük maliyeti 70 TL’yi bulacak.” Dedi.

Çiçek tedbir alınmadığı takdirde besicilerin sektörsen çekileceğini ve önümüzdeki yıl et krizinin yaşanabileceğini vurgulayarak; “Bir tedbir alınmazsa büyük ihtimalle besiciler sektörden çekilecek, inekler maliyet arttığı için kesilecek. İnek olmadığı için süt olmayacak süt olmayınca buzağı olmayacak ve Türkiye 2023 yılanda et krizi ile baş başa kalacak” dedi.