Elazığ’da İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Turan Karahan’ın katılımıyla Kovancılar’da Safran hasadı yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı bitkisel üretimi geliştirme projeleri çerçevesinde Kovancılar İlçesi Yarımca Köyünde İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Turan Karahan, Şube Müdürü, Teknik personel ve çiftçi Bayram Çalışkan’ın katılımıyla Safran Bitkisi Hasadı gerçekleşti.

Hem baharatı hem de soğanlarından satış elde edilebilen Safranın satışı gram ile yapılmakta. Safranın gramı ise 35 ile 60 TL arasında değişmekte.

 

 

Bağışıklık sistemi üzerinde etkili olan özellikle alternatif tıpta kullanılan tıbbi aromatik bitkilerin üretiminin önemliliği daha da fazla anlaşıldığını söyleyen İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Turan Karahan; “Bizler de bu gerçeklik üzerinde ilimizde tıbbi aromatik bitkiler yetiştiriciliği noktasında ciddi çalışmalar ve projeler yürütüyoruz. Yürüttüğümüz projeler den bir tanesi de bayram kardeşimizde birlikte bu köyde Yaklaşık 2 senedir başlattığımız demonstrasyon çalışmalarını başarılı bir şekilde yürüttüğümüz ve bugün hasat etkinliğini yapacağımız, Belki de dünyanın en değerli bitkilerinden birisi olan Safran bitkisi yetiştiriciliğini Elazığ ilimizin ikliminde coğrafyasında toprağında yetiştirmeyi başardıklarını belirtti. Demonstrasyon çalışmalarının başarılı olmasıyla birlikte bitkisel üretimi geliştirme projeleri çerçevesinde bakanlığımıza sunduğumuz ve önümüzdeki 2022 yılında DAP Kalkınma İdaresi projeleri içerisinde de yer vereceğimiz birçok çiftçimizin bu üretimi gerçekleştirecek projeleri de inşallah Hep birlikte hayata geçireceğiz.” Dedi.