ELHAK platformu, aylık basın toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

ELHAK platformu, dönem sözcüsü Muammer Açıkkapı, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 28 Şubat post modern darbesinin üzerinden 24 yıl geçtiğini anımsatan Açıkkapı, 28 Şubat’ta İslami duyarlılık sahibi kişi ve kurumlara sistematik olarak uygulanan bir zulüm yapıldığını söyledi.

 

 

Açıkkapı açıklamasının devamında; “İnanç ve düşünce özgürlüğünü, eğitim hakkını engelleyici düzenleme ve uygulamalarla binlerce dindar insan işinden edildi, okulundan atıldı, işkenceye maruz bırakıldı, hapisle cezalandırıldı. Üniversite giriş sınavında katsayı uygulaması zulmü ile yıllarca İmam hatip lisesi mezunlarının önü kesildi. Bütün bunlar, dini ve dindarları kamusal alandan dışlamak için yapıldı. Müslüman halkımız darbecilere gereken dersi, ilk seçimde 28 Şubat mağduru insanları iktidar yaparak verdi. Ancak üzücü olan geçen 24 yıllık süreye rağmen, hala bazı 28 Şubat mağdurlarının haksız yere cezaevlerinde bulunuyor olmasıdır. Mağdurların yerine darbecilerin konulacağı günü hasretle bekliyoruz”

 

 

‘‘YENİ BİR ANAYASA FİKRİNİ DESTEKLİYORUZ’’

“Yaşanan süreçler göstermektedir ki toplumsal yaralarımız pansuman çözümlerle iyileşmemektedir. Bu nedenle son dönemde gündeme gelen “Sivil Anayasa” konusunu önemli buluyoruz. İdeolojilerden arındırılmış, milletimizin öz değerleri üzerine inşa edilmiş yeni bir anayasa fikrini destekliyoruz. Milletimizin huzuru ve Türkiye’nin İslam ülkeleri üzerindeki etkinliğinin artması için bu anayasa üzerinde belirleyici norm İslam hukuku olmalıdır. Bu minvalde, Ayasofya Camii Baş İmamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın’ın düşüncelerini destekliyoruz. İstiklal harbinde uğruna nice şehitlerin verildiği değerler, bu şehitlerin kanı üzerine kurulmuş devletin kurucu iradesidir”