Elazığ Ticaret Ve Sanayi Odası’nda savunma sanayi yatırım değerlendirme toplantısı yapıldı.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası’nda Savunma Teknolojileri Mühendislik Ve Tic. Aş heyetinin katılımı ile savunma sanayi yatırım değerlendirme toplantısı yapıldı.

Toplantıda duvar arkası radar üretim tesisi ile ilgili teknik konular masaya yatırıldı.

 

 

ETSO Başkanı İdris Alan, toplantının önemine dikkat çekti. Alan, “Bugün toplantımızın amacı bundan 10 gün önce Savunma Sanayi Başkanımız İsmail Demir başkanımız ve Savunma Bakan Yardımcımız Şuay Alpay Beyefendinin konferans salonunda yapmış olduğumuz toplantıda Elazığ için çok önemli olan projenin devamını bir araya getirmek için bugün burada toplanmış bulunuyoruz. Bizim için çok önemli olan Türkiye’nin savunmasında söz sahibi olan hemşehrimizin orada yönetim kurulu başkanlığı yapması, STM’nin genel müdürü yine Yönetim Kurulu Başkanımız İsmail Demir beyefendinin olması bizi ayriyeten heyecanlandırmıştı. Dünde Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu açıklamada deprem bölgelerine çok ciddi şekilde savunma sanayinin yatırım yapması bizi ayriyeten mutlu etmişti. Bugün Yakup Arslan Beyefendinin şahsında yönetiminde buraya gelmişler burada ARGE çalışması yapmak için buradalar Elazığ’a ne yapabileler, kendileri mi yatırım yaparlar burada müteşebbis iş adamlarına mı yatırım yaparlar onun çalışması için bugün burada toplanmış bulunmaktayız” dedi.

 

 

STM Kurumsal Yönetim Genel Müdür Yardımcısı Yakup Arslan, duvar arkası radar üretiminin Elâzığ’da gerçekleştirmek çalışmalar gerçekleştirdiklerini aktardı. Arslan, “Hızlanmış bir şekilde başka Cumhurbaşkanımız olmak üzere onunla da birlikte Savunma Sanayi Başkanımız ve bizim şirketimizin de yönetim kurulu başkanı İsmail Demir başkanımızın talimatları ve yönlendirmeleri doğrultusunda savunma sanayi bazı unsurlarının bölge illerinde istihdam ve yerel kalkınmayı da teşvik edecek insan kaynağı ve sosyal destek projelerinin de konut edindirme gibi kapsayacak şekilde savunma sanayi başkanlığımızın açılımları oldu. Bizde bu açılımın sanayi tarafından STM şirketi olarak ülkemizin çeşitli savunma sanayinin alt bileşenleri olarak destek verdiğimiz teknolojik unsurların bir kısmının burada nasıl üretilebileceği noktasında çalışmalar içerisindeyiz. Özellikle deprem süresinde gündeme gelen duvar arkası radar ve diğer depreme dönük teknolojiler ve bununla da birlikte savunma sanayimizin diğer elektronik harbe dönük birleşenlerinin Elazığ’da üretimine dönük teknik çalışmaları belli bir noktaya kadar getirdik.  Fizibilite dediğimiz işin nasıl yapılabileceği noktasındaki çalışmaları belli bir olgunluğa eriştirdik buğunda burada sizlerle birlikte istişare ederek ilimizin yöneticileriyle de istişare ederek bunun nihayetlenmesi, tesis anlamında nasıl bir tesisle yola çıkacağımız gibi unsurları hep beraber değerlendirmek istedik” dedi.

 

 

Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yılmaz ise,  yürütülecek çalışmalarda Fırat Üniversitesi olarak akdemdik destekler vereceklerini ifade etti. Yılmaz, “Özellikle Fırat Üniversitesi’nde ön plana çıkan mühendislik alanları ve şuanda da bu mühendislik alanlarında derinlemesine çalışmalar devam ediyor. Bu toplantının organize edilmesi ve burada olmaktan mutluluk duyduğumuz belirtmek istiyoruz. Burada 3 tane Prof. Dr. Hocamızla birlikte yürütülecek çalışmalara akademik olarak nasıl destek verebiliriz olayın hangi noktasında daha katma değeri yüksek ürenler üretilmesi için hem ilimize hem bölgemize nasıl katkıda bulunabiliriz bu konuda bizlerde üzerimize düşen görevi yapmaya hazır olduğumuzu belirmek istiyorum” dedi.

 

 

Toplantının ardından plaket taktimi yapıldı.