Ramazan ayının önemli ibadetlerinden biri olan fitre ve fidye ölçüsü nedir ne kadar verilir, ne zaman kime verilmeli işte tüm bu sorulara Maden İlçe Müftüsü İrfan Çavaş Kanal23 mikrofonları aracılığıyla cevap verdi

Fitre yani fıtır sadakası can ya da beden sadakası anlamına geliyor. Tıpkı oruç gibi o da Ramazan’a özgü bir ibadet.

FİTRE (FITIR SADAKASI) NEDİR?

Fıtır sadakası Ramazan ayına ulaşan ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar malı olan her Müslümana vacip, Böylece hem oruçla arınan bedenin zekâtı veriliyor hem de ihtiyaç sahiplerinin bayram sevincine ortak olunuyor. Fitrenin ramazan ayına sağlıklı bir şekilde ulaşan her bireyin baş sadakası olarak dediğimiz bir kişinin doyumluğu kadar verilen sadaka miktarıdır. Hanefi mezhebine göre vacip Şafi mezhebine göre ise farzdır.

Diyanet işleri başkanlığı bu yıl bir kişinin asgari geçim tutarını 28 TL olarak hesapladı yani fitre en az 28 TL imkânı olup daha fazla vermek isteyenler için üst sınır yok.

FİTRE KİMLERE VERİLİR?

Fitre bebeklerden yaşlılara kadar evde kalan herkesi kapsıyor. Çocukların ve eşin fitresi de babanın yükümlülüğünde.

BİR KİŞİNİN FITIR SADAKASI VERMESİNİN ŞARTI NEDİR?

Fıtır sadakası (fitre) zekattan farklı olarak, 80.18 gram altın veya buna benzer parası olan bir Müslümanın o paradan 1 yıl geçmesi şartı aranırken fıtır sadakasında ramazan ayında 80.18 gramlık bir mala sahip olan bir kişinin bir yıl beklemesine gerek kalmadan fıtır sadakasını verir.

FİDYE NEDİR KİMLERE VERİLİR?

Hastalık ve benzeri meşekkatlerden dolayı oruç tutamayanlar daha sonra kaza ederler yani iyileşme ümidi olan mesela bugün hasta ama yarın iyileşecek bunlar kaza edecekler ama iyileşme ümidi olmayan yaşlılarımız var onlarda bir fidye yani bu da eşittir bir fitre miktarını günlük olarak verebilirler. Burada da dikkat edilmesi gereken husus şudur her gün bir fitrede verebilirler toplu olarak ramazan ayının başında ve ya sonunda verebilirler. Bir kişiye verilebileceği gibi ayrı ayrı insanlarda verebilirler. Fidye bakmakla yükümlü olan anne, baba, dede, nine çocuk, torun ve onların çocuklarına fitre verilemiyor. Onların dışında kalan akrabalarına ihtiyaç sahibi olmaları şartıyla verilebiliyor.