Elazığ'da yaşayan Kürşat Kılıç, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'ndan aldığı hibe sayesinde bankacılığı bırakarak eşi ile birlikte balık üreticisi oldu. 4 kişiye istihdam sağlayan çift 3 yılda 350 ton balık üretimi yaparken hedefleri ise yılda 400 ton üretim yapmak.

Elazığ'da yaşayan Kürşat Kılıç, üniversiteden mezun olmasının ardından 2014 yılında bankacılığa başladı. 2018 yılında eşi Tuğçe Kılıç (32) ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu'ndan (TKDK) IPARD II projesi dönemi kapsamında 1 milyon 730 bin lirası hibe olmak üzere toplam 3 milyon liraya Keban Baraj Gölü üzerinde alabalık üretim tesisi kurdu. Şimdiye kadar toplam 350 ton üretim yapan çift, 4 kişiye istihdam sağlarken yılda 400 ton alabalık üretimi yapmayı hedefliyor. Üretilen alabalıklar ise firmalar aracılığıyla Avrupa'ya, Türki Cumhuriyetlere ve Japonya'ya ihraç ediliyor.

Su Ürünleri Fakültesi’nden mezun olan Kürşat Kılıç, 2017 yılında projeyi hayat geçirmek için işinden ayrıldığını ifade ederek eşinin desteği ile projeyi hayata geçirdiklerini ifade etti.