Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Programı Kapsamında "Karakaya Baraj Gölü' nün Balıkçı Kadınları Ağ Örüyor" projesi kapanış ve sertifika töreni yapıldı.

 

Çiğdemlik Köyü Muhtarı Cumali Yüzgeç' in ev sahipliğinde ve Baskil İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ahmet Ayhan'ın koordinatörlüğünde düzenlenen programa; Baskil Kaymakamı Mahmut Sami Yılmaz, Baskil Belediye Başkanı İhsan Akmurat, İl Tarım ve Orman Müdürü Dr. Turan Karahan, İl Genel Meclis Üyeleri, Baskil Ziraat Odası Başkanı, Şube Müdürleri ve davetliler katıldı.

 

 

 

 

 

 

Kaymakam Mahmut Sami Yılmaz, proje ile ağ örgü işini kadınların öğrendiğini, bu konuda dışa bağımlılığın büyük oranda engellendiğini söyledi.

 

 

 

 

 

 

İlçede Karakaya Baraj Gölünde balıkçılıkla uğraşanların en büyük gideri olan ağ arızalarının giderileceğini bildiren Yılmaz, "Bu proje sahil köylerimizde bulunan balıkçılarımızın ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır. Kırsal kalkınmada önemli olan bu projede emeği geçen herkese teşekkür ederim." dedi.

 

 

 

 

 

 

Konuşmasında çiftçi eğitiminin önemine değinen İl Müdürü Turan Karahan;" Eğitim almadan yapılan hiçbir işten verim alınmaz. Bunun için de Bakanlığımız Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı, yeniliklerin çiftçilerle buluşturulması programı kapsamında proje hazırlayan üreticilerimize çeşitli destekler sunuyor.

 

 

 

 

 

 

İl Müdürlüğü olarak bizde bu kapsamda Baskil ilçesinde balık avcılığı yapan insanlarımız için böyle bir projeyi hayata geçirdik. Proje ile su ürünleri avcılığı geliştirilerek, kadınlara yönelik istihdamın ve ekonomiye olan katkısının artırılması sağlanacaktır" dedi.

 

 

 

 

 

 

Karahan konuşmasının sonunda projenin uygulandığı Çiğdemlik, Su Yatağı, Akuşağı, Gemici ve Habibuşağı köylerinden yakınları balıkçılıkla uğraşan kadın çiftçilere ve köy muhtarlarına kursa göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür etti.

 

 

 

 

 

 

Program, eğitime katılan 20 kadın çiftçiye sertifikalarının verilmesiyle son buldu.