Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde evlenen gençlere maddi yük getiren düğün yemeklerinin kaldırılması amacıyla iki imza kampanyası başlattı.

Elazığ’ın Karakoçan ilçesinde evlenen gençlere maddi yük getiren düğün yemeklerinin kaldırılması amacıyla iki anne Ayfer Yıldız ve Ayfer Argun imza kampanyası başlattı.

 

 

İki anne Karakoçan’da imza kampanyası başlatarak yaz aylarında yapılacak olan düğünlerde özellikle artan et fiyatları sebebiyle düğünlerde sadece yemeğe yapılan harcamanın yaklaşık 100 Bin ve 120 Bin TL arasında olduğunu belirttiler. iki anne Ayfer Yıldız ve Ayfer Argun tarafından yapılan açıkalamada;  “düğün yemekleri gençler destek değil külfet oluyor.  Karakoçan’da imza kampanyası başlatarak yaz aylarında yapılacak olan düğünlerde özellikle artan et fiyatları sebebiyle düğünlerde sadece yemeğe yapılan harcama yaklaşık 100 Bin ve 120 Bin TL arasında. Karakoçan’da açık havada yapılan kır düğünlerimizde davetli sayısı düğün sahibinin verdiği sayıdan hep fazlası çıkıyor. Bu da yapılan yemek masrafını karşılamıyor Evelenen gençler evliliğe borçla başlıyorlar. Ekonomik anlamda ortaya çıkan huzursuzluk aile hayatına olumsuz yansıyor. Her şeyde olduğu gibi düğün yaparken de israftan kaçınmak gerekiyor. Düğün yemeklerindeki masrafları aza indirme, yapılan harcamaların aile ekonomisini sarsıyor, çiftlerin yuva kurarken borç yükü altında eziliyor, gençlerin mutluluklarına ortak olmak için düğün giderlerine bir sınırlama getirmek gerekiyor. Düğünler oldukça masraf istiyor. Bu sadece düğün yemeğiyle de sınırlı olan bir şey değil, bunun yanında çok harcama kalemleri var. Ailenin kutsal, toplumun yapı taşı olduğunu, dinimiz de aileyi, evliliği teşvik ediyor ama aile daha kurulmadan temelde bazı yanlışlar yapıyoruz. Yeni bir yuva kurulurken Ailelerin desteği, günümüz ekonomik şartlarında çok yetersiz kalıyor. Artan fiyatlar yapılan her harcama kalemi, yeni kurulacak olan aileye ağır gelmekte. Bu konuda en azında Düğün yemeklerine yapılacak olan harcama kalemini kısmak bir nebzede olsa ailelerin yükünü biraz azaltacağını umut ediyoruz. Bu konuda ilçe esnaflarımızın da hoş görüsüne ve desteklerine ihtiyacımız var. Yapılacak olan düğünlerde içecek ve kuru pasta ikramları yeterli olduğunu düşünüyoruz. Birçok büyük şehirlerde böyle yapılmakta. Bölge olarak küçük yerlerde bu harcamalar ve ikramlar abartıldığını düşünüyoruz. Bu gelenekten vazgeçmek gençlerinizin yükünü hafifletecektir” dediler.

Ayfer Yıldız, Ayfer Argun başlattıkları imza kampanyası için vatandaşlardan destek isteyerek; “düğün yemeklerinin kaldırılması amacıyla imza kampanyası başlattık. Tüm ilçe halkının, kamu kurumlarının ve sivil toplum kuruluşların, siyasi partilerin özellikle halkımızdan destek bekliyoruz” dediler.

 

 

Yeni evlenecek olan gençler kampanyaya destek verdi. Vatandaşlar da iki annenin bu çalışmasını haklı bulduklarını söyledi.

İki anne topladıkları imzayı ilgili mercilere teslim edecek.