Hazreti Muhammed'in dünyaya teşrifi dolayısıyla rebiyülevvel ayının 12'nci günü idrak edilen Mevlit Kandili, İslam dünyasının önemli gün ve geceleri arasında yer alıyor.

İslam Peygamberi Hz. Muhammet’in doğduğu gün olarak kabul edilen Mevlid Gecesi, aynı zamanda Rebiülevvel ayının 11. ve 12. günleri arasındaki gecedir. Hicri ve Miladi takvim arasındaki zaman farkı nedeniyle Mevlid Kandili her yıl bir önceki yıla göre 10-11 gün önce kutlanıyor.

Doğum, doğum yeri ve doğum vakti'' anlamlarına gelen mevlid kelimesi, peygamber efendimiz Hz. Muhammed'in doğumunu anlatmak için kullanılıyor. ''Mevlid-i Nebi'' olarak da anılan ve Türkiye'de Mevlid Kandili olarak bilinen gece, Müslüman alemi için büyük önem taşıyor.

Mevlid Kandili nedeniyle tüm İslam aleminde olduğu gibi Elazığ’da da akşam namazına müteakip İzzetpaşa Camisinde mevlid okutulacak ve eller semaya açılarak dualar edilecek. İzzetpaşa Camisi’nde düzenlenecek mevlid programı Kanal 23’ten canlı yayınlanacak

Elazığ İl Protokolü ve STK temsilcileri Mevlid Kandili dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Peygamberimizin insanlığa sunduğu değerleri tekrar hatırlamalıyız diyen Vali Ömer Toraman mesajında; “Âlemlere rahmet olarak gönderilen Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V.)’ in dünyayı şereflendirdiği gece olan Mevlid Kandiline bir kez daha ulaşmanın huzuru ve mutluluğu içerisindeyiz. Kandiller müstesna zaman dilimleridir. Tüm insanlığa örnek olan hayatıyla yolumuzu aydınlatan, rahmet elçimiz Peygamber Efendimiz (S.A.V.)’in doğduğu bu özel gün vesileyle onun insanlığa sunduğu değerleri tekrar hatırlamalıyız. O’nun bütün insanlık için yol gösterici bir rehber olduğunu unutmamalıyız. Bu vesile ile bütün İslam âleminin ve Elazığlı hemşehrilerimin Mevlid-i Nebevi Gecesi’ni tebrik eder, tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını temenni ederim.” İfadelerine yer verdi.

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Mevlid Kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Şerifoğulları mesajında, şu ifadelere yer verdi; “Âlemlere rahmet olarak gönderilen sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V)'in doğumu vesilesiyle kutladığımız Mevlid Kandili’nin, başta ülkemiz olmak üzere tüm İslam coğrafyası için hayırlara vesile olmasını diliyorum.İyiliğin, merhametin, adaletin, güzel ahlak ve faziletin temsilcisi Peygamber Efendimiz ve kendisine indirilen yüce kitabımız Kur-an’ı Kerim’in ışığından giderek tüm insanlığın huzur ve esenliğe kavuşmasını diliyorum. Yeryüzünde kalıcı huzuru tesis etmemiz için Hz. Peygamberimizi ve yüce kitabımızı anlamaya ve yaşamaya gayret gösterelim. Af ve mağfirete ulaşmak için fırsat olan bu özel ve anlamlı gecenin, birlik ve beraberliğimizin daha da perçinlenmesine vesile olması için bolca dua edelim. Gönüllerimizi açtığımız bu kutsal gecenin, dünyanın neresinde olursa olsun zulme uğramış her bir mazlumun ve yoksulun kurtuluşuna vesile olmasını dilerim. Bu duygu ve düşüncelerle Mevlid Kandili’nizi bir kez daha tebrik ediyor, bütün hemşehrilerime sağlık ve huzur diliyorum.”

Rektör Prof. Dr. Fahrettin Göktaş yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi; Müslümanların zihin ve gönül dünyalarında çok güçlü ve köklü bir yere sahip olan bir Mevlid Kandiline daha ulaşmanın manevi hazzı içerisindeyiz. İnsanlığa aydınlık bir devir açan, İnsanı insan yapan bütün güzelliklerin toplandığı rahmet elçisi Hz. Peygamberin’in doğumunu kutladığımız Mevlid Kandili hayatımızı onun yüce ahlâkıyla güzelleştireceğimiz bir tazelenme günüdür. Bu mübarek geceyi, kendimizi sorgulamamız ve Allah’ın sonsuz merhametinden faydalanabilmemiz için bir vesile olarak görmeli ve en güzel şekilde değerlendirmeliyiz. Bu duygu ve düşüncelerle rahmet kapılarının sonuna kadar açıldığı bu gecede, milletimizin ve tüm İslam âleminin Mevlid Kandili'ni kutluyor, birliğimize, beraberliğimize ve hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum

Eski MHP İl Başkanı Raif Çiçek kandil mesajında; “Alemlere rahmet olarak gönderilen rehberimiz PEYGAMBERIMIZ HZ MUHAMMED'IN (sallallâhu aleyhi ve sellem) dünyaya tesriflerinin yildonumunun idrak etmenin coşkusunu, heycanini ve mutluluğunu yaşıyoruz. Peygamberimizin hayatının örnekleri, bizim hayat tarzımızı etkilemeli, bu vesile  ile çeki/düzen vereceğiz hayatımıza. Münakaşayı sevmeyen, imtiyazlı (Ayrıcalıklı) olmayı kabul etmeyen, suizana sebebiyet vermeyen, savaş ahlakını öğreten, vefalı bir peygamberimiz var kısacası bu gece mevlid kandilini idrak ettiğimizde peygamber efendimizin Ahlakını, ideallerini ve yaşantisına örnek bir yasantimizinvar mı yok mu bir muhasebesini yapmak için tam bir fırsat niteliğindedir. Bu gecede Yüce Rabbimize açılan ellerin ve yakaran dillerin, bütün İslam aleminin birlik, dirlik ve beraberliğin, insanlığın hidayetine, dünyada adalet, huzur ve barışın teminine vesile olmasını Cenabı Haktan niyaz ediyorum Rabbim, veladet kandilini, ülkemiz, milletimiz ve ümmetimiz için hayırlara  vesile kılsın.”