Milletvekili Sermin Balık Ceyhun Gül’ün Sunduğu Gündem Özel programına konuk oldu.

Milletvekili Balık Elazığ ve Ülke gündemi hakkında özel açıklamalarda bulundu.

Balık ‘’ 24 Ocak Büyük Bir Acıydı’’

Elazığ için 24 Ocak çok büyük bir acıydı. Arkasından geçen bir yılda muazzam zor bir yıldı. Depremin hemen arkasından hasar tespitleriyle uğraştık, onun arkasından yapımlarla insanları yerleştirmekle daha güvenli yerler yapabilmek için hakikaten bir sene bizim için zor bir seneydi.

Balık ‘’Pandemi Çok Etkiledi’’

Pandemi her şeyi daha ağırlaştırdı. İnşaat sürelerinin uzamasına neden oldu. Bütün dünyayla birlikte Elazığ’daki esnaflarda etkilendi. Depremden etkilenen esnaf üzerine birde pandemi gelince Elazığ çok daha fazla etkilendi. Bu süreçte de avantajımız şuydu açıkçası eskiden biliyorsunuz deprem bölgesini ulaşılmayan ya da devlet büyüklerinin haberinin olmadığı günlerden biz daha depremden iki saat sonra enkazlarımızı kaldırma gayreti içindeyken üç bakanımız Elazığ’daydı. Cumhurbaşkanımız 24 saat geçmeden buradaydı talimatlarını verdi ve Bakanlarımız 35-40 gün boyunca buradan hiç ayrılmadan süreci yönettiler. Afet süreci çok doğru yönetildi.

Balık ‘’ Mahalle Kültürümüzü Koruma Gayreti İçerisindeyiz’’

Vatandaşlarımızdan gelen taleplerle kimi insanımızın yıkılan yerlerde dönüşüm yaparak mahalle kültürümüzü koruma gayreti içerisindeydik. Türkiye’de ilk defa böyle bir süreç  yönetildi. Daha önceleri Van’da da gördük ki şehir rezerv alanlarına çekildi. Mahalle içlerine TOKİ hiç girmedi ve hiç ev yapmadı. Tamamiyle rezerv alanlarına ev yapıp insanlar oradan hak sahibi edildi. Yıkım süreci mahalle aralarında olunca uzadı. Yapım süreci uzadı ama şu da bir gerçek ki çok daha güzel sosyal donatılarıyla, çevre ve şehirciliğiyle, parklarıyla okullarıyla çok daha güzel bir Elazığ’da yaşayacağız. İnşallah bir yıl sonra bunları hiç konuşmayacağız.

Balık ‘’ Cumhurbaşkanımızın Elazığ’ı Ne Kadar Çok Sevdiğini Biliyoruz’’

Sayın Cumhurbaşkanımız depremden hemen sonra Elazığ’a geldi. Bu yapımlar sırasında da gelecekti. defalarca da geleceğim diye niyetlendi ancak pandemi süreci her şeye engel oldu. Cumhurbaşkanımız birkaç defa özellikle Elazığ’a gelmeyi çok istedi. Gelip süreci görmeyi yapılan evleri görmeyi çok istedi. Aslında Pazartesi günü de canlı bağlanacaktı ancak biz Cumhurbaşkanımızın uzun zamandır isteğini biliyoruz. Cumhurbaşkanımızın Elazığ’ı ne kadar çok sevdiğini biliyoruz. Süreci ne kadar iyi takip ettiğini biliyoruz.

Balık ‘’Cumhurbaşkanımız Süreci Bizzat Takip Etti’’

1100 kadar kişi teknik ekip Elazığ’daydı ve teknik heyet Elazığ’ın her yerine yayıldı ve 12 gün gibi bir sürede incelendi. Genel hayatı etkinlik süreçleri alındı, askıya çıkıldı, hak sahipliği süreçleri arkasından yapım yıkım hepsi birlikte başladı. Cumhurbaşkanımızda süreci bizzat takip etti ve sürece yönelik talimatlar verdi. Sayın Cumhurbaşkanımız Pazartesi günü çeşitli açılışlarla, anahtar teslimlerle ana olarak da depremden bir yıl sonraki süreci görmeye geliyor.

Balık ‘’Ailelerimizin Acısı Çok Taze’’

Aileleri gezdiğimizde şunu gördüm ki ailelerin acısı çok taze. Anneler hala ağlıyor, evlatlar anne ve babalarını bekliyor. Onların acılarını mümkün olduğunca sarmaya çalıştık ama onlar için bundan sonra önemli olan kendilerini güvende hissedecekleri evlerde olmak. Bizim şuan Elazığ için amacımız bu. 21 bine yakın ev yapılıyor.

 

 

Balık ‘’ Devlet Peşin Verdiği Parayı 20 Yılda Alıyor’’

Türkiye’de ilk defa devlet kendi üzerindeki yükten %40 indirim yaptı.  Bu evlerde maliyetinin üzerinden bu maliyette de arsa payı yok, belediyecilik açısından altyapı yok,  çevre düzenlemesi yok. Maliyetinin üzerinden %40’lık bir indirim yapıldı. Buda konutların 200 bin liraya geldi. En pahalısı 2+1’ler 110-120 bin lira civarında. Ödemeler de 700 lira ile 900 lira arasında bir tablo çıktı. Unuttuğumuz belki de anlatamadığımız bir şey var biz evleri yaptırıyoruz. Devlet onu yapan müteahhite direkt evin parasını peşin olarak veriyor indirimsiz halini sonra halkından da %40 indirimli halini 20 yıl taksitle alıyor.  2 yıl ödemesiz hiçbir faizi olmadan geri ödemeler yapılacak.Evi istemeyen vatandaşların da evinin değerini devlet hemen geri ödüyor. Geri ödemelerde başladı.

Balık ‘’Orta Hasarlıların Yarısı Ağır Hasara Döndü’’

Bu binalardan en son bugün aldığım verilerde son kalanlarla birlikte çevre ve şehircilik müdürümüz 800’lerde orta hasar olduğunu söyledi bunlarında yarısı son depremden sonra ağır hasara çekilmiş. Ancak biliyorsunuz ilk gün ki gibi yeniden başlanılacak. 24 Ocak depreminde yaşadığımız süreç baştan yapılacak.Cumhurbaşkanımız geldiğinde Yazıkonak’ta tören yapılacak.  Cumhurbaşkanımız İpekyolu uluslararası çocuk ve gençlik merkezinin açılışını yapacak. Türkiye de ilk dünyada nadir projelerden biri.

Balık ‘’Dask’la İlgili Tek Problemimiz Kaldı’’

Dask’la ilgili tek sorunumuz kentsel dönüşüm kapsamında az hasarlı evlerin yıkılması ve bu kapsamda ödemelerde yaşanan sıkıntı. Dask ilk günlerde ağırdan aldı memurlarını yollamadı çok sıkıntı yaşadık. Arkasından bizim bastırmamızla daha normalleşti. Riskli alan ilan edilen bölgeler vardı.  Eve orda hasarlı verilmiş ama o alanın ortasında bir ev kalmış ve aslında riskli alan orası. Oranın orda kalması mümkün değil. Dask’la ilgili problemimizi sayın Cumhurbaşkanımıza ileteceğiz ve çözeceğiz.