Ak parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semih Erdem’in Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde sağlıklı bir basın yasası konusunu gündeme getirin teklifine olumlu yaklaşarak, ”Elazığ basınımız, Anadolu basının gücüdür ve biz bu konuda üzerimize düşeni yaparız” dedi.

AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ, Fırat Havzası Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Semih Erdem ve yönetim kurulu üyelerini cemiyet binasında ziyaret etti.

 

 

 

 

 

 

Vekil Demirbağ’ın ziyaretinden memnun olduklarını aktaran Başkan Erdem, yerel basının sıkıntılarına değindi.

Cemiyet Başkanı Semih Erdem, “Biz basın ilan kurumundan ilan alan ve o ilanları almamız için de bazı şartları yerine getirerek işimizi devam ettiriyoruz. Bu da belirli bir gider oluyor bizim dört gazete için. Tek gelir kaynağımız kamu kurum ve kuruluşlarının ilanları. Başka bir gelir kaynağımız yok. Elazığ küçük bir vilayet olduğu için pek gelir kaynağımız olmuyor buralardan. Ama bu son zamanlarda Türkiye genelinde maalesef Elazığ’da da var çok sayıda haftalık gazete çıkmaya başladı. Bir masa bir sandalye bir bilgisayar gazete çıkıyor. Ve bunlarda seçim nedeniyle aday adaylarından yardım isteyecekler. Biz bunun mücadelesini veriyoruz. Biz 10-12’ye yakın istihdam sağlıyoruz. Gazeteler olarak buda 40, 50 kişiyi buluyor. Televizyonlarımızda 40, 50 kişi çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

 

 

 

 

 

Vekil Demirbağ da, Elazığ basını güçlü bir durumda olduğunu belirterek, basın yasası konusunu gerek komisyonlarda gerekse de meclis konuşmalarında tartışır ve üzerimize düşeni yaparız dedi.

AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ da, “Doğu Anadolu’da da Anadolu’nun genelinde de gerçekten güçlü bir il Elazığ her bakımdan. Bu bugün değil, çok eskiye dayanan bir temeli var. Benim gençlik yıllarımdan beri gittiğimiz illerde kıyaslanmayacak ölçekte bir zindeliği vardı yerel basınımızın. O zaman televizyon yoktu ama yerel gazeteler vardı. Turan Gazetesi başta olmak üzere Uluova hatırımızda kalan şu anda sayamadığım gazeteler. Dolayısıyla mecliste inşallah Semih Bey’in bahsettiği bu basınla ilgili düzenleme Gazeteciler Cemiyeti’nin yukarıdan intikal ettirmesi lazım ki mecliste gündeme gelebilsin. Çok haklılar Semih Bey. Dolayısıyla burada böyle merdiven altı faaliyet gösteren Türkiye genelinde de Elazığ’da da seçimden seçime basın piyasasında yer alan gazeteler haftalık, aylık bu sektöre netice itibariyle zarar veriyor. Buna bir çeki düzen verilmesi lazım. İnşallah bu konuda gerek konuşmalarda, meclis görüşmelerinde falan bize düşen bir şey olursa bizde üzerimize düşeni yaparız. Bunun dışında ben bütün gazetelerimizi de, televizyonlarımızı da tebrik ediyorum. Gerçekten çok güzel çalışmaları var” dedi.