Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun (EPDK)11 Ağustos’ta yayımladığı Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile ilgili açıklamalarda bulundu.

EPDK’nin yayımladığı yönetmeliğin üreticiyi korumaktan uzak, hukuksuz ve keyfi olduğunu belirten Erol: ‘’ Bu yönetmelik  Cumhurbaşkanlığı’nın 2019’da yayımladığı kararnamenin uygulama esaslarını düzenleyen bir yönetmelik, ancak üreticimizi fazlasıyla mağdur edecek bir yönetmelik. Elazığ Organize Sanayi Bölgesi başta olmak üzere pek çok OSB bu karara tepki gösteriyor. 2019’da yayımlanan kararname uyarınca GES’e milyonlarca yatırım yapan üretici bugün adeta kaderi ile baş başa bırakılmaktadır. 2019 yılında yayımlanan kararname uyarınca yeri uygun olan sanayici çatısına GES panelleri döşeyerek imalatta kullanacağı enerjiyi yenilenebilir kaynaktan elde edecek, eğer üretilen elektrik tüketilenden fazlaysa devlet bunu bedeli karşılığı alacaktı. O zamandan bu yana vatandaşlarımız GES projeleri hazırladı, başvuruda bulundu, proje finansmanı yarattı, sistemi kurdu ve elektrik üretti. Ancak EPDK’nin yayımladığı son yönetmelik ile EPDK diyor ki ‘bugüne kadar ne kadar büyük GES kurmuş olursan ol tükettiğin kadar elektriğini kullanırsın geri kalanını bana vereceksin; ama hiçbir bedel de ödemem,’ diyor.” İfadelerine yer verdi.

 

Kararın hukuksuz olduğunu öne süren Gürsel Erol: “Enerji bağımlılığımız ortadayken, önümüzdeki günlerde büyük bir enerji krizi ile karşı karşılaşacak iken EPDK’nin böyle bir düzenleme yapması akılla bağdaşır bir durum değildir. Yatırımcımız projeleri için milyonlarca kredi kullanmış, projeler hazırlatmış, sözleşmeler imzalayarak yükümlülük altına girmiş, zaman harcamış ancak Ankara’da bir kurum sahadaki gerçeklikten habersizce keyfi ve hukuksuz karar alabiliyor. Hukuksuz diyorum çünkü söz konusu yönetmeliğin yürürlüğü, yönetmelik yürürlük tarihinden itibaren değil 2019’dan süreci başlatıyor bu hukukun geriye yürümezlik ilkesine aykırı bir durumdur.” İfadelerini kullandı.

 

Milletvekili Erol: “Her gün oturdukları yerden yatırım, üretim, istihdam, ihracat masalı okuyanlar sanayicimizi şalter indirme ile yüz yüze bırakmaktadır, zaten uyguladıkları akıl dışı ekonomi politikaları ile ülkemizi cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizine sokan, ekonomiyi adeta batıran AKP Hükümeti, enerji gibi üretimde en büyük girdi kalemi ile ilgili de mantık dışı uygulamalar ortaya koymaktadır.” dedi.