Elazığ Muhtarlar Derneği ve Elazığ Muhtarlar Dayanışma Derneği bir araya gelerek ortak basın açıklamasında bulundu.

Elazığ’da çekilen TOKİ konutlarının karma kura olmasına karşı çıktıklarını dile getiren muhtarlar Elazığ’da bulunan 39 mahalle muhtarının tek vücut olarak yapılan bu yanlıştan dönülmesi gerektiğini söyledi.

Elazığ Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Gül ‘’  depremzede evleriyle ilgili toplu kura çekileceğini öğrendik. Depremin ilk gününden beri sizlerin aracılığıyla bu süreçte vatandaşın dinlenmediğini dile getirmiş ifade etmiştik. Ne yazık ki geldiğimiz noktada biz yaptık oldu bittiye getirildi. Vatandaşlar istemedikleri yere bir nevi zorla sizi oraya yerleştirdik gidin yerleşin deme noktasına getirildi. arkadaşlarımızla biz vatandaşlarla her daim birebir beraberiz.  Vatandaşlarımız kendilerine danışılmasını istiyordu bizde bunu yetkililere ilettik. Muhtarlıklarımız doldu taştı. Vatandaşlarımız bu şekilde kuranın doğru olmadığını kendilerinin kabul etmeyeceğini ifade etmişler arkadaşlarımız da bize ilettiler. Çatalçeşme’ye yerleşmek isteyen vatandaşları yerleştirin Bizmişen’de yapıldı bu vatandaşlardan görüş alındı. Depremin olduğu günden konutların yapılığı andan itibaren biz bunu böyle yapacağız denilseydi bugün böyle sıkıntılar olmazdı. Değişik değişik senaryolar üretildi buda bizlerin ve vatandaşın kafasını karıştırdı.  Geldiğimiz noktada vatandaşa cevap veremeyecek durumdayız.  Vatandaşlarımız da şunu bilsin tüm mahalle muhtarı arkadaşlarımız ve köy muhtarlarımız vatandaşlarımız için her türlü mücadeleyi vermekte. Ama takdir edersiniz ki biz çözüm mercii değiliz sonuçta sıkıntılarımızı iletiyoruz. Fakat görüyoruz ki vatandaşın sözünün dinlenmediği gibi bizim de sözümüz dinlenmedi. Böyle bir karar alındı bizde bu kararın yanlış olduğunu tekrar vatandaşlarla bizimle görüşülerek kararlar alınmasını istiyoruz. ‘’ ifadelerini kullandı.

Elazığ Muhtarlar Dayanışma Derneği Başkanı Murat Gülbasan ‘’ biz bugün Elazığ’ın 39 mahallesi muhtarları iki dernek birleşerek böyle bir açıklama yapmak zorunda kaldık. Karma kuranın kesinlikle iptal edilmesi lazım.  Vatandaşlar muhtarlığımıza derneğimize geliyorlar bize yardımcı olun diye. Yanlışın düzeltilmesi lazım Çatalçeşme’de beş bine yakın ev yapılacak zannediyorum Yemişlik tarafı da yine o şekil. Şu mahallede oturanları oraya götürmek yanlış bir şey.  Şehirde insanlarda tepki var ama bu çok daha büyük bir tepki olacak. Akşama kadar telefonlarımız susmuyor. Gerçekten yanlış bir olay. Sayın vekillerimiz, Valimiz bu işe nasıl onay verdi. Kuranın derhal iptal edilmesi gerekiyor. Bir yıl oldu bir yılı da geçmek üzere vatandaşlar diken üzerinde 50 yılda biriktirdiğini iki saniyede kaybetmiş yazık. Buradan yetkililere sesleniyorum biz iki ayrı derneğiz ama bugün Elazığ’ın sorunu tek vücut halinde hareket ediyoruz.  Elazığ’la ilgili olan problemlerde biz asla taviz vermeyiz.’’ Şeklinde konuştu.