Çemişgezek’te üzüm ve cevizden hazırlanan orcik (cevizli sucuk) yapımına başlandı.

Çemişgezek’te ceviz ve üzüm hasadının ardından orcik yapımına başlanıldı. İlçede ve köylerde bin bir emekle toplanan ceviz ve üzümler, zahmetli bir yolculuğun ardından orciğe dönüşüyor.

Çemşgezek’in önemli bir geçim kaynağı haline gelen orcik için önce cevizler toplanıp kırılıyor. Ardından bağlardaki üzümler toplanarak sıkıldıktan sonra şıra haline getirilip kazanda kaynatılıyor. Cevizler tek tek ipe dizilerek kazanda kaynatılan üzüm şırasına 3-4 defa batırılarak hazır hale getiriliyor.

 

 

 

 

Orciğin yapımının çok zor olduğunu ifade eden Saray ve Cafer İnce çifti, “Bizim ilçemizde her mevsimde farklı uğraşlar yapılır. Dut pekmezi, üzüm pekmezi, salça, erişte, pekmez ve birbirinden çeşit yöremize ait kültürel zenginliği bol besinler elde ederiz. Bu mevsimde üzüm ve ceviz çıktığı zaman ilk işimiz orcik yapmaktır. Türkiye’nin her yerinde alıyorlar. Orcik zor bir iş, malumunuz ceviz kırılıyor, ayıklanıyor, cevizin içi dört parçaya ayrılıyor. El emeği göz nuru onlar teker teker iplere diziliyor. Ceviz hazır bir hale geliyor. Bu defa üzümlerin olgunlaşmasını bekliyoruz. Olgunlaşan üzümleri toplayarak üzüm sıkma makinelerinde sıkarak şıra haline getiriyoruz. Kazanlarda pişirip yeteri kadar cevizlere buluyoruz" dedi.