Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinde, İl Tarım Ve Orman Müdürlüğü ve Elazığ Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Tarafından 4 Ekim hayvanları koruma günü etkinliği düzenledi.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Elazığ Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası tarafından 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü etkinliği düzenledi.  Etkinlik, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde gerçekleşti. 

 

 

Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Ve Özel Eğitim Dernekler Federasyonu Elazığ İl Başkanı Fasih Karakaya, hayvanlara merhametle yaklaşılması gerektiğini ifade ederek hayvanların özel çocuklara etkisinden bahsetti. 

 

 

Elazığ Bölgesi Veteriner Hekimleri Odası Başkanı Cazim Bulut, hayvanların 365 gün korunması gerektiğini vurgulayarak: “Biz öyle bir milletiz ki peygamberimiz kuşu ölen sahabenin taziyesine gidecek, onu teselli etmeye kadar gidecek yüksek bir dini ahlaka sahibiz. Milletimiz ta 2. Beyazıt döneminde yük hayvanlarının yükünün fazla olmaması için kanunnameler çıkaran bir milletin evlatlarıyız. Dünyada yine ilk hayvan hastanesinin Bursa’da yapıldığını ve göç eden hayvanların göç esnasında yaralandıkları durumda tedavi eden tekrar doğaya kazandırdıkları bir hastane. İşte böyle bir milletiz” dedi.

 

 

İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Kılıç, canlıların hayattaki önemine dikkat çekerek: “İnsanoğlu bu yaşam süreci ve döngüsü içerisinde canlılar ile her geçen gün faydalanmanın yollarını aradılar. Bunların kendilerine katmış oldukları kolaylıkları gördüler. Ama bununla beraber bakıyoruz ki insanlarımız bir kısmı bu tür canlıları ya eziyet ederek ya kuyruklarını keserek, taşlayarak, sopalayarak yaraladığını da gördük. İşte insanlarda bu bilincin oluşturulması adına yaklaşık 100 yılı aşkın bir süreden beri hayvanların korunması ile ilgili bugünü kutluyoruz” ifadelerini kullandı.

 

 

Etkinlik öğrencilerin hazırladıkları gösterileri sergilemesiyle son buldu.